Zbliżamy się do decydującego terminu, który będzie miał wpływ na wiele przedsiębiorstw – a jednak niewiele z nich zdaje sobie z tego sprawę: 14 stycznia 2020 r. zakończy się okres wsparcia dodatkowego dla kilku popularnych produktów firmy Microsoft, wśród których warto wymienić Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 oraz Windows 7.
Co oznacza koniec okresu wsparcia dodatkowego?
Okres wsparcia dodatkowego stanowi fazę przejściową między zakończeniem wsparcia podstawowego, w ramach którego zapewniane są regularne aktualizacje i wsparcie, a zakończeniem zapewniania całości wsparcia i aktualizacji, w tym krytycznych poprawek bezpieczeństwa. W fazie wsparcia dodatkowego aktualizacje zabezpieczeń są nadal zapewniane, jednak klienci muszą uiścić dodatkową opłatę za każdy przypadek udzielenia pomocy technicznej. Koszty wahają się w tym przypadku zazwyczaj od 500 do 700 dolarów. Firma Microsoft w żadnym wypadku nie będzie jednak akceptować wniosków o pomoc techniczną w ramach gwarancji, zmiany projektowe ani nowe funkcje.
Gdy dla produktu dobiegnie koniec okresu wsparcia dodatkowego, firma Microsoft nie będzie już zapewniać wsparcia dodatkowego ani aktualizacji zabezpieczeń, co spowoduje, że organizacja będzie narażona na znaczne ryzyko, jeśli nadal będzie polegać na jednym z tych rozwiązań.