15 lat partnerskiej współpracy firm Totem.com.pl i Konica Minolta

Warszawa | 29 czerwca 2020

Dla drukarni dziełowej Totem.com.pl rok 2020 jest wyjątkowy.
Dla drukarni dziełowej Totem.com.pl rok 2020 jest wyjątkowy. Firma obchodzi w nim dwa jubileusze: 25-lecia istnienia oraz 15-lecia obecności na rynku cyfrowej produkcji dziełowej. Jak podkreśla Michał Rejnowski – prezes zarządu Totem.com.pl, od początku jej działalności związanej z drukiem cyfrowym Konica Minolta odgrywa tu strategiczną rolę w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, cały czas  pozostając ważnym partnerem i doradcą przy podejmowaniu kolejnych kroków biznesowych. W tym czasie firma wdrożyła w Totem.com.pl liczne rozwiązania ze swojej oferty: kilkanaście maszyn tonerowych, a w ostatnich dwóch latach dwie maszyny inkjetowe AccurioJet KM-1 oraz urządzenie do uszlachetnień marki MGI.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Od usługowego naświetlania płyt do druku książek

Od usługowego naświetlania płyt do druku książek
Totem.com.pl działa na polskim rynku usług poligraficznych od 1995 roku. Przez pierwszą dekadę firma specjalizowała się w usługowym naświetlaniu płyt, obsługując drukarnie offsetowe, m.in. z regionu kujawsko-pomorskiego, zajmujące się drukowaniem książek. „Z czasem każda z nich zainwestowała we własny system CtP, więc musieliśmy szukać nowych dróg rozwoju – mówi Michał Rejnowski. – Z  myślą o niskonakładowej produkcji dziełowej oraz po konsultacjach z Mateuszem Woźniakiem, odpowiadającym wówczas za ofertę poligraficzną Konica Minolta w regionie kujawsko-pomorskim, postanowiliśmy wykonać strategiczny zwrot i zainwestować w cyfrowe maszyny arkuszowe. Początki nie były łatwe – wystarczy wspomnieć, że wydawcy którzy dzisiaj są naszymi wieloletnimi klientami, wówczas podchodzili do tej technologii i całego modelu biznesowego bardzo sceptycznie”.
„Można zaryzykować stwierdzenie, że decyzja Totem.com.pl o wejściu w druk cyfrowy była wypadkową spotkania dwóch partnerów, którzy chcieli zrobić coś na swój sposób rewolucyjnego, wbrew ówczesnym przyzwyczajeniom i konwenansom rynkowym – potwierdza Mateusz Woźniak, dyrektor działu rozwiązań produkcyjnych w firmie Konica Minolta Business Solutions Polska. – Dla nas jako dostawcy rozwiązań do druku cyfrowego, który dopiero zyskiwał uznanie w branży poligraficznej, był to okres wytężonej pracy u podstaw. Musieliśmy poświęcić wiele czasu, by przekonać zarówno potencjalnych użytkowników maszyn, jak też ich klientów do zalet wynikających z wdrożenia tej technologii. Cieszymy się, że drukarnia Totem.com.pl zaufała nam jako dostawcy, stając się pionierem, a potem liderem w cyfrowym i niskonakładowym druku książek na rynku polskim. O jej obecnej pozycji świadczą chociażby regularne wygrane w konkursie na najlepszą cyfrową drukarnię dziełową, organizowanym przez magazyn Wydawca”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Konica Minolta w drukarni Totem.com.pl

Konica Minolta w drukarni Totem.com.pl
Michał Rejnowski podkreśla, że przez minionych 15 lat drukarnia Totem.com.pl przeszła długą drogę, także w kontekście wykorzystywanych tu rozwiązań technologicznych. „Zaczynaliśmy od monochromatycznych maszyn Konica Minolta z serii bizhub, bazujących na technologii tonerowej. Z czasem, z uwagi na zróżnicowany asortyment, skoncentrowaliśmy się na rozwiązaniach inkjetowych. Ta technologia okazała się bardzo dobrą bazą dla naszego dynamicznego rozwoju. Na przestrzeni lat były i wciąż są u nas obecne zarówno czarno-białe, jak i kolorowe, arkuszowe rozwiązania Konica Minolta. Zatem, gdy na targach drupa pojawił się prototyp inkjetowego modelu AccurioJet KM-1, natychmiast zwróciliśmy na niego uwagę”.
„Początkowo urządzenie było dedykowane przede wszystkim produkcji opakowań. Jednak po licznych konsultacjach rynkowych z potencjalnymi klientami AccurioJet KM-1 stało się maszyną wszechstronną, z powodzeniem wykorzystywaną w produkcji komercyjnej jak i dziełowej. Obecnie maszyna jest zaawansowanym rozwiązaniem, które pod względem jakości czy wydajności nie odbiega od  maszyn offsetowych, szczególnie w kontekście dzisiejszych wymagań rynku kształtujących proces drukowania” – dodaje Mateusz Woźniak.
 
 
 
 
 

„Ożywiamy książki”

„Ożywiamy książki”
Pierwsza z dwóch maszyn AccurioJet KM-1 została dostarczona do Totem.com.pl w 2018 roku, będąc częścią realizowanego tu wówczas projektu „Ożywiamy książki”. „Aby wdrożyć program w życie, potrzebne było najwyższej klasy rozwiązanie do arkuszowego druku pełnokolorowego. Przyglądając się procesowi rozwoju urządzenia  AccurioJet KM-1, byliśmy pewni, że inwestujemy we właściwą maszynę. Znakomicie radzi sobie ona z trudniejszymi, grubymi, kartonowymi i syntetycznymi podłożami, wykorzystywanymi przez nas przy produkcji okładek książkowych. Z uwagi na doskonałą jakość, nie odbiegającą od offsetu, a naszym zdaniem nawet go przewyższającą, mogliśmy wprowadzić do oferty druk ekskluzywnych albumów. Technologia rastrowania stochastycznego, niezwykle ostre punkty, bardzo szeroki gamut kolorystyczny – wszystko to spowodowało, że wykonywanie nawet najbardziej wymagających prac z zastosowaniem kolorowych zdjęć nie stanowi problemu” – mówi Michał Rejnowski.
Szybko okazało się, że obłożenie maszyny jest na tyle duże, iż potrzebna była decyzja o inwestycji w kolejne rozwiązanie, przeznaczone do wysokojakościowej produkcji, uwzględniającej zarówno pełnobarwny druk, jak też jego uszlachetnianie.
 
 
 
 
 

„Uskrzydlamy książki”

„Uskrzydlamy książki”
Pod koniec 2019, wraz z drugą maszyną AccurioJet KM-1 w Totem.com.pl pojawiło się urządzenie do cyfrowego uszlachetniania – MGI JetVarnish 3D. „Oba zakupy były częścią naszego kolejnego projektu pod nazwą „Uskrzydlamy książki”. Uruchomiliśmy go z uwagi na rosnące zapotrzebowanie rynku na okładki z tzw. skrzydełkami, oraz ze względu na coraz większą popularność różnego rodzaju uszlachetnień, które podnoszą atrakcyjność książki. Obecnie produkcja z wykorzystaniem obu maszyn AccurioJet KM-1 jest w naszej drukarni wyraźnie rozdzielona – na jednej z nich produkowane są okładki, druga służy do produkcji wnętrz” – mówi Michał Rejnowski.
„Druga maszyna dostarczona do firmy Totem.com.pl uwzględniała udoskonalenia technologiczne, wprowadzane przez Konica Minolta na bazie sugestii przekazywanych przez klientów – dodaje Mateusz Woźniak. – To pokazuje, że jako dostawca rozwiązań poligraficznych wsłuchujemy się w głosy ich użytkowników”.
Michał Rejnowski potwierdza: „Przed zakupem odwiedziliśmy centrum badawczo-rozwojowe Konica Minolta w Japonii i z satysfakcją stwierdziliśmy, że część naszych pomysłów, wynikających z użytkowania pierwszej maszyny AccurioJet KM-1, została przez jej konstruktorów uwzględniona. Co więcej, przedstawiciele działu R&D producenta mieli okazję być w naszej drukarni, by naocznie przyjrzeć się pracy urządzenia i naszym doświadczeniom z tą maszyną. Głównym celem zakupu drugiej maszyny było osiągnięcie jeszcze wyższej jakości wytwarzanych okładek książkowych i to nam się po raz kolejny udało”.
W podniesieniu atrakcyjności okładek, ale też innych pozycji z asortymentu Totem.com.pl, ważną rolę odgrywa od niedawna urządzenie do cyfrowego uszlachetniania – MGI JetVarnish 3D. „Wcześniej różnego typu wykończenia, takie jak hot stamping czy efekty specjalne nanoszone w technice sitodruku, realizowaliśmy za pośrednictwem firm zewnętrznych – mówi Michał Rejnowski. – Obecnie większość z nich wykonujemy we własnym zakresie. Maszyna MGI przejęła proces uszlachetniania wszystkich okładek książek  drukowanych w naszej firmie. Podobnie jak maszyny drukujące, urządzenie to umożliwia pełną ich personalizację. Oznacza to, że każda kolejna praca może zawierać zupełnie inną treść”.
Obecnie w Totem.com.pl trwa integracja obu maszyn AccurioJet KM-1 z systemem MIS wykorzystywanym przez drukarnię. Wszystko po to, by w jeszcze większym stopniu usprawnić i uporządkować realizowaną tu produkcję. „Także na tym etapie  jesteśmy partnerem i doradcą dla naszego klienta. Trwająca już 15 lat współpraca stale się rozwija. Cieszymy się, że wciąż jesteśmy ważnym partnerem w rozwoju Totem.com.pl” – mówi Mateusz Woźniak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

15 lat partnerskiej współpracy

15 lat partnerskiej współpracy
„Lata współpracy z Konica Minolta pokazują, że podejście do biznesu obu firm jest bardzo podobne. My ze swojej strony staramy się być doradcą i partnerem dla wydawców, sugerując im optymalne z punktu widzenia danego zlecenia podłoże, technologię drukowania czy sposób realizacji całego nakładu. Dzięki temu stale przybywa współpracujących z nami firm, a warto dodać, że ok. 50% klientów Totem.com.pl to zleceniodawcy zagraniczni. Doceniają oni jakość, terminowość i elastyczność oferowanych przez nas usług, bazujących w 100% na technologii druku cyfrowego, która – w dużej mierze za sprawą Konica Minolta – stała się z biegiem lat naszym biznesowym DNA”  – dodaje Michał Rejnowski.

„Najwyższej jakości doradztwo i prawdziwe partnerstwo oraz dialog są obecnie równie ważne jak zapewnianie przez dostawcę wysokich standardów jego rozwiązań. Tego rodzaju pełna wzajemnego zrozumienia i zaufania współpraca z jednej strony niesie korzyści dla naszych klientów, z drugiej zaś – zdobyte w ten sposób doświadczenia pomagają nam w dalszej optymalizacji produktów i usług oferowanych przez Konica Minolta. Aspekty te są ważne w każdej branży, ale naszą współpracę kształtują jeszcze dwa niezwykle istotne elementy: stosunkowo wysokie, długoterminowe nakłady inwestycyjne oraz coraz częściej zmieniające się struktury rynku z różnymi potrzebami klientów. Zatem otwartość na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań jest bardzo pożądana w kontekście owocnej współpracy obu stron. Cieszymy się, że w drukarni Totem.com.pl znaleźliśmy tego rodzaju partnera” – podsumowuje Mateusz Woźniak.