OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

na przykładzie składowisk odpadów

ZARZĄDZASZ ZAKŁADEM UTYLIZACJI ODPADÓW?

 

Ze względu na dużą ilość materiałów łatwopalnych i wiele różnych źródeł energii, składowiska odpadów należą do miejsc wyjątkowo niebezpiecznych. Pożary, które na nich wybuchają często wymykają się spod kontroli i wykraczają poza klasyczne działania gaśnicze. Każdego dnia na całym świecie dochodzi do więcej niż jednego pożaru w branży odpadów i recyklingu. Ich pracownicy są narażeni na obrażenia, obiekty i maszyny ulegają zniszczeniu, a reputacja firmy jest narażona na szwank. Nie wspominając o negatywnych konsekwencjach dla środowiska. W sytuacji zagrożenia konieczna jest natychmiastowa identyfikacja pożaru i jak najszybsze jego ugaszenie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest system oparty na kamerze termowizyjnej, który może wcześnie zidentyfikować ogniska pożaru. Szybkie ich wykrycie może zapobiec pożarom, a tym samym obrażeniom personelu, stratom finansowym i zanieczyszczeniu środowiska.Konica Minolta Video Solutions Services oferuje kompletne rozwiązanie do monitorowania składowisk odpadów w sposób bezpieczny, wygodny i całodobowy przy użyciu solidnych i najnowocześniejszych kamer termowizyjnych.

 

VISUAL SENSOR

THERMAL SENSOR

Kamery termowizyjne są w stanie widzieć znacznie więcej niż ludzki wzrok. To, co widzimy, to po prostu odbite światło w dość wąskim paśmie widma elektromagnetycznego. Energia termiczna (ciepło) ma znacznie większą długość fali niż światło widzialne. W tym miejscu czujniki termiczne wypełniają luki, przechwytując te długości fal, a następnie interpretując je jako obraz zrozumiały dla ludzkiego oka. Większość zaawansowanych czujników termicznych zawiera również technologię radiometrii termicznej, która umożliwia dokładny pomiar temperatury każdego piksela w obserwowanym obszarze. W oferowanym przez Konica Minolta rozwiązaniu wykorzystujemy tę technologię do ochrony maszyn przed przegrzaniem.

Czytaj dalej

Głównym elementem całego systemu jest hybrydowa kamera termowizyjna Mobotix M73. Dzięki znanej na całym świecie modułowej konstrukcji, M73 integruje czujnik termiczny, czujnik wizualny, a także moduł głośnika. Wszystko w jednej obudowie. Czujnik wizualny pozwala uzyskać wyraźny podgląd monitorowanego obszaru, dbając o bezpieczeństwo pracowników i obiektów. Czujnik termiczny stale śledzi temperaturę w wybranych miejscach. System ma możliwość skonfigurowania 20 niezależnych stref, które kamera będzie monitorować z dokładnością do 0,1°C. Po spełnieniu określonych wcześniej warunków kamera może reagować na wiele sposobów - w pełni dostosowanych do potrzeb użytkownika. Wbudowany moduł głośnika może w razie potrzeby ostrzegać personel przebywający na miejscu o potencjalnym zagrożeniu. Aby zapewnić maksymalną niezawodność, kamera M73 jest wyposażona w wewnętrzny rejestrator DVR, który bezpiecznie przechowuje nagrania.

ZALETY ROZWIĄZANIA

WCZESNE OSTRZEŻENIE



 
Kamera monitoruje wskazany obszar 24/7.
Pod kątem nieprawidłowości temperatury może być kontrolowanych jednocześnie wiele oddzielnych stref.

REASEKURACJA



 
Czujnik wizualny o rozdzielczości 4K UHD
umożliwia wysokiej jakości przegląd obszaru,
monitorowanie personelu i pomieszczeń.

 

KONFIGUROWALNY (Modułowa konstrukcja)



 

Czujnik termiczny:
- Rozdzielczość CIF lub VGA, maks. 9 kl.
- Szerokokątny obiektyw termowizyjny od 17° do 90°

Sensor wizyjny:
- 4K UHD lub Ultra LowLight 4MP
- Kąt widzenia od 15° do 120°

Moduły dodatkowe:
- Głośnik i mikrofon
- Podświetlenie IR
- MultiSense - PIR, jasność i temperatura, mikrofon.

OBSŁUGA SYTUACJI AWARYJNYCH



 
Po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości, system obsługi zdarzeń kamery może zareagować w uprzednio zdefiniowany sposób. W zależności od wagi zdarzenia, kamera może wysyłać powiadomienia, emitować ostrzeżenia dźwiękowe, a nawet wysyłać sygnał do istniejącego systemu alarmowego lub gaśniczego za pomocą wbudowanego modułu I/O.

 

JAKIE SĄ TWOJE KORZYŚCI?

 

 
  • ​Natychmiastowe wykrywanie podwyższonej temperatury
 
  • Jedno urządzenie monitoruje podwyższoną temperaturę na dużym obszarze. Jeden obiektyw termowizyjny o rozdzielczości CIF i polu widzenia 60° w poziomie może objąć nawet 2000 m2.
     

  • Kamera termowizyjna działa 24/7, z bezpiecznej odległości, bez narażania zdrowia lub życia personelu
     

  • W przypadku wykrycia nieprawidłowości, kamera może wysyłać powiadomienia do odpowiedzialnego personelu i za pośrednictwem głośnika emitować ostrzeżenia do personelu znajdującego się w zagrożonym obszarze.
     

  • System może wysyłać polecenia do innych systemów innych firm, takich jak rozwiązania gaśnicze.
     

  • Oszczędność pieniędzy na ubezpieczeniu
     

  • Zapobieganie zamiast powstrzymywania

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE? PRZYKŁADOWE WDROŻENIA

Skład węgla

Z czasem węgiel ulega naturalnemu utlenieniu. Powoduje to reakcję egzotermiczną, która generuje ciepło. Dodanie jeszcze większej ilości ciepła przyspiesza taką reakcję (światło słoneczne, gorący wiatr itp.). Jeśli ciepło z utleniania węgla zostanie zatrzymane, będzie się ono samoczynnie nagrzewać i ostatecznie osiągnie temperaturę powyżej zapłonu.Szansa na samozapłon jest bardzo wysoka po osiągnięciu temperatury zapłonu. W tym momencie do zapłonu i samozapłonu węgla potrzebny jest jedynie tlen. Ponieważ węgiel jest źródłem paliwa, które może generować własne ciepło, istnieje duże ryzyko, że niewielki pożar szybko wymknie się spod kontroli.Znaczenie wczesnego wykrywania zagrożenia w zapobieganiu samozapłonowi jest kluczowe. Zastosowanie radiometrycznej kamery termowizyjnej eliminuje ryzyko w zakresie zbyt późnego wykrywania pożarów i zapobiegania im.Liczba pożarów składowisk węgla zgłaszanych na całym świecie zwiększa konieczność wdrażania niezawodnych systemów zapobiegania pożarom. Szacuje się, że każdego dnia występuje ponad 200 takich pożarów w Stanach Zjednoczonych i ponad 100 w Chinach, spalając nawet 200 milionów ton węgla i związanych z nim pieniędzy.

Zakłady tytoniowe

Producent papierosów miał duży problem w swoim magazynie, gdzie tytoń był przechowywany w dużych workach przed wykorzystaniem go do produkcji papierosów. Tytoń, podobnie jak siano, niektóre przyprawy, wióry drzewne i obornik, stanowi zagrożenie właśnie wtedy gdy jest wilgotny. Proces fermentacji może podnieść temperaturę wewnątrz produktu do poziomu możliwego samozapłonu. Przed wdrożeniem kamer termowizyjnych pracownik magazynu był odpowiedzialny za ręczne sprawdzanie temperatury wewnątrz przechowywanych worków . Używał on długiej sondy do odczytywania temperatury w każdym worku z osobna. Miało to potwierdzać, że nie wzrasta ona do niebezpiecznego poziomu. Takie podejście było nie tylko czasochłonne i kosztowne, ale także niebezpieczne. Wkładanie sondy pozwalało na wprowadzenie większej ilości powietrza do wnętrza worka, potencjalnie wywołując niebezpieczną reakcję. Problem ten rozwiązała instalacja szerokokątnych kamer termowizyjnych o wysokiej rozdzielczości. Urządzenie natychmiast wykrywało podwyższoną temperaturę torebki z tytoniem, a następnie wysyłało powiadomienie do osoby odpowiedzialnej za jej usunięcie. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko ochronę przeciwpożarową, ale także pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z zatrudnieniem pracownika zajmującego się materiałami niebezpiecznymi.

Zakład utylizacji odpadów

Ludzkość produkuje coraz więcej odpadów, dlatego w walce o zrównoważony rozwój, recykling staje się coraz ważniejszy. W ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów recyklingu, które zajmują się różnymi materiałami i przekształcają je w coś, co można ponownie wykorzystać. Wiele z tych materiałów, takich jak papier i karton, jest łatwopalnych. Aby zminimalizować przestrzeń, materiały są sprasowane razem. Warunki atmosferyczne, takie jak niska wilgotność powietrza i wysoka temperatura, mogą znacznie zwiększyć ilość ciepła w ich składowiskach. Wszystkie te czynniki tworzą sytuację zagrażającą potencjalnym wybuchem. Ciepło może gromadzić się w miejscach, które są trudne do zaobserwowania lub zmierzenia w zwykły sposób. Na przykład w środku stosu śmieci (proces zwany „oparzeniem”). Dym również nie jest emitowany, ponieważ jest ukryty przez zewnętrzne warstwy odpadów. Wiele pożarów na wysypiskach śmieci jest spowodowanych przez akumulatory. Według raportu WEEE (Waste of Electrical and Electronic Equipment) „Charakterystyka pożarów spowodowanych przez baterie w ZSEE”: Najpoważniejsze pożary, które miały miejsce w obiektach respondentów w ciągu ostatnich czterech lat, spowodowały średni zgłoszony koszt szkód w wysokości 1,3 miliona euro. Ponad jedna trzecia respondentów zgłosiła jeden z tych poważnych pożarów, w większości opisywanych jako intensywne pożary trwające od 1 do 6 godzin. W najpoważniejszych przypadkach wymagana była interwencja straży pożarnej, a zakres ubezpieczenia tych incydentów jest niejasny.




 

Skontaktuj się z nami poprzez formularz

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania