Ze względu na dużą ilość materiałów łatwopalnych i wiele różnych źródeł energii, składowiska odpadów należą do miejsc wyjątkowo niebezpiecznych. Pożary, które na nich wybuchają często wymykają się spod kontroli i wykraczają poza klasyczne działania gaśnicze. Każdego dnia na całym świecie dochodzi do więcej niż jednego pożaru w branży odpadów i recyklingu. Ich pracownicy są narażeni na obrażenia, obiekty i maszyny ulegają zniszczeniu, a reputacja firmy jest narażona na szwank. Nie wspominając o negatywnych konsekwencjach dla środowiska. W sytuacji zagrożenia konieczna jest natychmiastowa identyfikacja pożaru i jak najszybsze jego ugaszenie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest system oparty na kamerze termowizyjnej, który może wcześnie zidentyfikować ogniska pożaru. Szybkie ich wykrycie może zapobiec pożarom, a tym samym obrażeniom personelu, stratom finansowym i zanieczyszczeniu środowiska.Konica Minolta Video Solutions Services oferuje kompletne rozwiązanie do monitorowania składowisk odpadów w sposób bezpieczny, wygodny i całodobowy przy użyciu solidnych i najnowocześniejszych kamer termowizyjnych.
Głównym elementem całego systemu jest hybrydowa kamera termowizyjna Mobotix M73. Dzięki znanej na całym świecie modułowej konstrukcji, M73 integruje czujnik termiczny, czujnik wizualny, a także moduł głośnika. Wszystko w jednej obudowie. Czujnik wizualny pozwala uzyskać wyraźny podgląd monitorowanego obszaru, dbając o bezpieczeństwo pracowników i obiektów. Czujnik termiczny stale śledzi temperaturę w wybranych miejscach. System ma możliwość skonfigurowania 20 niezależnych stref, które kamera będzie monitorować z dokładnością do 0,1°C. Po spełnieniu określonych wcześniej warunków kamera może reagować na wiele sposobów - w pełni dostosowanych do potrzeb użytkownika. Wbudowany moduł głośnika może w razie potrzeby ostrzegać personel przebywający na miejscu o potencjalnym zagrożeniu. Aby zapewnić maksymalną niezawodność, kamera M73 jest wyposażona w wewnętrzny rejestrator DVR, który bezpiecznie przechowuje nagrania.
Czujnik termiczny: - Rozdzielczość CIF lub VGA, maks. 9 kl. - Szerokokątny obiektyw termowizyjny od 17° do 90° Sensor wizyjny: - 4K UHD lub Ultra LowLight 4MP - Kąt widzenia od 15° do 120°
Moduły dodatkowe: - Głośnik i mikrofon - Podświetlenie IR - MultiSense - PIR, jasność i temperatura, mikrofon.
Jedno urządzenie monitoruje podwyższoną temperaturę na dużym obszarze. Jeden obiektyw termowizyjny o rozdzielczości CIF i polu widzenia 60° w poziomie może objąć nawet 2000 m2.
Kamera termowizyjna działa 24/7, z bezpiecznej odległości, bez narażania zdrowia lub życia personelu
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, kamera może wysyłać powiadomienia do odpowiedzialnego personelu i za pośrednictwem głośnika emitować ostrzeżenia do personelu znajdującego się w zagrożonym obszarze.
System może wysyłać polecenia do innych systemów innych firm, takich jak rozwiązania gaśnicze.
Oszczędność pieniędzy na ubezpieczeniu
Zapobieganie zamiast powstrzymywania
Ludzkość produkuje coraz więcej odpadów, dlatego w walce o zrównoważony rozwój, recykling staje się coraz ważniejszy. W ostatnich latach powstało wiele nowych zakładów recyklingu, które zajmują się różnymi materiałami i przekształcają je w coś, co można ponownie wykorzystać. Wiele z tych materiałów, takich jak papier i karton, jest łatwopalnych. Aby zminimalizować przestrzeń, materiały są sprasowane razem. Warunki atmosferyczne, takie jak niska wilgotność powietrza i wysoka temperatura, mogą znacznie zwiększyć ilość ciepła w ich składowiskach. Wszystkie te czynniki tworzą sytuację zagrażającą potencjalnym wybuchem. Ciepło może gromadzić się w miejscach, które są trudne do zaobserwowania lub zmierzenia w zwykły sposób. Na przykład w środku stosu śmieci (proces zwany „oparzeniem”). Dym również nie jest emitowany, ponieważ jest ukryty przez zewnętrzne warstwy odpadów. Wiele pożarów na wysypiskach śmieci jest spowodowanych przez akumulatory. Według raportu WEEE (Waste of Electrical and Electronic Equipment) „Charakterystyka pożarów spowodowanych przez baterie w ZSEE”: Najpoważniejsze pożary, które miały miejsce w obiektach respondentów w ciągu ostatnich czterech lat, spowodowały średni zgłoszony koszt szkód w wysokości 1,3 miliona euro. Ponad jedna trzecia respondentów zgłosiła jeden z tych poważnych pożarów, w większości opisywanych jako intensywne pożary trwające od 1 do 6 godzin. W najpoważniejszych przypadkach wymagana była interwencja straży pożarnej, a zakres ubezpieczenia tych incydentów jest niejasny.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania