Cloud

Centra Danych Konica Minolta – podwójne zabezpieczenie Twoich danych

Przechowywanie danych w chmurze jest wygodne, łatwe i przyjemne. Jednak wymaga od nas szczególnych środków ostrożności. Dlatego warto w tej kwestii zaufać profesjonalistom i wdrożyć kompleksowe strategie dotyczące bezpieczeństwa.

01.06.2022
7 minut 7 minut
Słowa kluczowe:
Spis treści
Dla Konica Minolta jako dostawcy rozwiązań w chmurze bezpieczeństwo wszystkich przechowywanych danych jest szczególnie ważne. Dlatego w kwestii bezpieczeństwa drukowania w chmurze ufamy najnowszym rozwiązaniom takim jak zasada Zero Trust. Nasze centra danych w Niemczech i Szwecji podzielone są na różne strefy o wysokim poziomie bezpieczeństwa. W sytuacjach awaryjnych centra danych udzielają sobie wzajemnego wsparcia, dzięki czemu dane zawsze są podwójnie zabezpieczone - w równym stopniu chronione zarówno przed atakami wirtualnymi, jak i przed powodzią czy pożarem.

Korzystasz z przechowywania danych w chmurze? A może wolisz polegać na własnej infrastrukturze IT, zapleczu informatycznym i własnych serwerach lub centrach danych? Bez względu na to, gdzie i jak przechowujesz swoje dane, na pewno zastanawiałeś się nad tym, jak silne powinny być zabezpieczone, by zmiany klimatu, takie jak powodzie oraz fale upałów, nie miały na nie wpływu. 
 

Wysokie standardy bezpieczeństwa: ochrona przed siłami natury

W ostatnich miesiącach w Europie i na świecie doszło do wielu katastrof związanych ze zmianami klimatu. Huragany, ulewne deszcze, powodzie w Niemczech, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, a także w Nowym Jorku spowodowały w większości przypadków ogromne szkody.

Według oficjalnych map centra danych Konica Minolta, które mieszczą się w Niemczech i Szwecji, znajdują się poza obszarami narażonymi nawet na najgroźniejsze powodzie.
 

Wielopoziomowe systemy ochrony przeciwpożarowej zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa

Fale upałów i pożary, jakie ostatnio wystąpiły w Turcji, Grecji i Włoszech, były równie niebezpieczne jak powodzie i stanowiły realne zagrożenie.
W marcu ubiegłego roku, w centrum danych OVH w Strasburgu we Francji, wybuchł niszczycielski pożar. Centrum danych i około 12 000 innych serwerów spłonęło doszczętnie, a około 3,6 miliona stron internetowych nagle przestało działać.

Z tego powodu Konica Minolta postanowiła zabezpieczyć swoje centra danych i wybudować wielopoziomowy system przeciwpożarowy. Każda z serwerowni posiada odporność ogniową na co najmniej 90 minut i każda z nich została wyposażona w system wczesnego wykrywania pożaru wraz z czujnikami dymu na podczerwień oraz czujnikami ciepła do jego monitorowania.

Zainstalowane systemy gaśnicze oparte są na środku gaśniczym Novec 1230 i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto zasilanie w obu centrach danych posiada bezprzerwowy system zasilania, który w połączeniu z odpornymi na awarie generatorami prądu stanowi solidne zabezpieczenie.
 

Czy awaria zasilania wpływa na bezpieczeństwo w naszych centrach danych?

Klęski żywiołowe lub nawet pożar mogą stanowić zagrożenie dla firmy i systemów informatycznych. Istnieją jednak również inne czynniki, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo naszych danych. Co na przykład może się z nimi stać, jeśli dojdzie do przerwy w dostawie prądu? Czy istnieje ryzyko przestojów i utraty danych? Oczywiście, że nie. Konica Minolta również i w tym przypadku wdrożyła odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Centrum danych w Niemczech wyposażone jest w „awaryjne generatory prądu”, czyli dwa niezależne akumulatory i dwa niezależne silniki wysokoprężne. Centrum danych w Szwecji posiada dwa autonomiczne źródła zasilania (2N Power System) z technologią wielokrotnej redundancji bloków. Oznacza to, że generatory mogą pracować niezależnie od siebie przez co najmniej 72 godziny w Niemczech i 24 godziny w Szwecji.


Dlaczego posiadanie różnych stref bezpieczeństwa jest tak ważne?
Ochrona centrów danych, tzn. budynków i ich otoczenia, jest kolejnym istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo.

Dane są chronione i osłaniane przez pięć różnych stref, z których każda spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wspomniane strefy dzielimy na:
 

  1. Kampus
  2. Wejście do centrum danych
  3. Korytarz łączony
  4. Otoczenie techniczne
  5. Serwerownia

Jak powinno wyglądać bezpieczne centrum danych? 


Centrum danych Konica Minolta w Niemczech jest certyfikowane zgodnie z normami ISO 27001** oraz DIN EN 50600, co oznacza, że spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i zapewnia zgodność z wytycznymi RODO. Oferuje również szyfrowanie danych od początku do końca – zarówno podczas ich przechowywania, jak i przesyłania.

Centrum danych w Szwecji jest obecnie rozbudowywane. Po zakończeniu prac będzie spełniać najwyższe standardy Szwedzkiej Agencji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSB) i otrzyma najwyższą klasę bezpieczeństwa (3).

Każdy klient ma zagwarantowaną pełną izolację sieci na platformie, w tym własny segment sieci, routery i zapory. W celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa, możliwe jest opcjonalne zastosowanie mikrosegmentacji. Oznacza to, że zamiast jednej centralnej zapory sieciowej, jest ona podzielona (mikrosegmentowana). W takim przypadku, w razie wystąpienia błędu w zabezpieczeniach, nie ma ryzyka, że cały system ulegnie awarii.

 

Jak zielona energia wpływa na bezpieczeństwo centrów danych?

 
Aby centra danych mogły w przyszłości nadal bezpiecznie funkcjonować, powinny być budowane w sposób zrównoważony i zoptymalizowany pod względem energetycznym. Nasze centra danych w Niemczech i Szwecji korzystają w 100% z energii odnawialnej.

Centrum danych Konica Minolta w Hanowerze nie wymaga żadnego dodatkowego chłodzenia ani klimatyzacji, nawet gdy temperatura na zewnętrz wynosi 27°C. Co więcej, jest ono chłodzone wyłącznie powietrzem z otoczenia.

 

Jak zadbać o ochronę dokumentów podczas drukowania w chmurze?
 

Systemy bezpieczeństwa chronią nasze centra danych przed pożarem, awariami zasilania i włamaniami. Jednak jeśli chodzi o bezpieczną ochronę wszystkich danych, w tym danych drukowanych z chmury, ważną rolę odgrywają również systemy bezpieczeństwa informatycznego.

W Europie prawie połowa firm korzysta już z rozwiązań chmurowych. Jednak według badań około trzy czwarte wszystkich firm obawia się naruszenia bezpieczeństwa podczas drukowania. Z certyfikowanym dostawcą, jakim jest Konica Minolta, drukowanie z chmury nie może być bezpieczniejsze.

W dzisiejszych czasach nie tylko duże organizacje, ale także wiele małych i średnich przedsiębiorstw pracuje w sposób mobilny. Oznacza to coraz więcej miejsc pracy, które są ze sobą połączone za pomocą sieci w wielu różnych lokalizacjach. W tym kontekście, połączenie między infrastrukturą druku a chmurą stanowi podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa.
 

Jak drukować w chmurze, by zachować bezpieczeństwo?


Rozwiązanie do drukowania w chmurze Konica Minolta EveryonePrint HCP zapewnia bezpieczeństwo na różnych poziomach, np. szyfrowanie end-to-end gwarantuje bezpieczne protokoły kodowania przesyłanych danych we wszystkich punktach transferu.

Zasada zerowego zaufania zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie przed drukowaniem. Oznacza to, że urządzenie „nie ufa” nikomu wewnątrz ani na zewnątrz sieci. Co więcej, na wszystkich etapach procesu drukowania obowiązuje zasada: nie ufaj nikomu, kto nie posiadania bezpiecznego uwierzytelnienia.

Ponadto oferta EveryonePrint HCP dla wielu dzierżawców zapewnia rzeczywistą separację danych. Dzierżawcy są oddzieleni w bazie danych lub posiadają fizyczną separację. Oznacza to, że Twoje dane nie mogą być przeglądane przez inne osoby.

W mało prawdopodobnym przypadku, kiedy nastąpi złamanie klucza zabezpieczającego, „włamywacz” uzyska dostęp tylko do jednego kontenera/najemnika.
 

Pomoc w podjęciu decyzji: infrastruktura na miejscu czy w chmurze? Co pasuje do mojej organizacji?

Na zakończenie przedstawiamy krótkie podsumowanie różnic między tymi dwoma sposobami.
Pierwszy model oznacza rozwiązania informatyczne, w których oprogramowanie jest instalowane i hostowane na wewnętrznych serwerach w siedzibie organizacji.

Drugą opcją są rozwiązania w chmurze, gdzie obowiązuje zasada „infrastruktura jako usługa” (IaaS). W tym przypadku infrastruktura informatyczna i oprogramowanie są nabywane od zewnętrznego dostawcy jako usługa.

Odpowiedź na poniższe pytania, aby zdecydować, który z tych dwóch modeli jest lepiej dostosowany do Twoich wymagań. 

 
  1. Jakie jest nasze stanowisko w kwestii bezpieczeństwa? 
    Jeśli chodzi o rozwiązania w chmurze, często pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa. Są one słusznie, ponieważ istnieją różnice między dostawcami. Natomiast jeśli chodzi o wybór bezpiecznego rozwiązania, to certyfikowane centrum danych jest praktycznie bezkonkurencyjne.
  2. Jak w naszym dziale przebiega współpraca z innymi uznanymi partnerami z branży IT? 
    Konica Minolta jest certyfikowanym Globalnym Partnerem firmy Microsoft. Ponadto nasza platforma chmurowa Workplace Pure jest rekomendowanym partnerem Google Chrome Enterprise.  
  3. Jakimi zasobami obecnie dysponujemy? 
    Np. w zakresie sprzętu, szerokości pasma oraz personelu, itd.
  4. Jakich zasobów będziemy potrzebować w przyszłości? 
    Np. w zakresie sprzętu, przepustowości, personelu, itd.
  5. Jakie wymogi prawne obowiązują naszą organizację?
    Np. w zakresie zgodności z przepisami i ochrony danych, itd.
To również może być dla Ciebie interesujące:

Druk w chmurze - 9 powodów, dla których warto go wdrożyć w firmie

Prawdopodobnie wiesz już, czym jest druk w chmurze, ale być może nie zdajesz...

Cloud
31.08.2022
Dla Ciebie od nas: