Tools

Czym jest workflow i jak nim zarządzać, by zadbać o produktywność zespołu?

Wiesz, jak utrzymywać płynność w swojej firmie oraz jak z dnia na dzień zwiększać produktywność swojego zespołu? Zadbaj o zautomatyzowane procesy pracy, wspierane przez IT. To pozwoli całej Twojej organizacji zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.

02.06.2022
4 minut 4 minut
Słowa kluczowe:
JW_KEYVISUAL_WORKFLOW_MANAGEMENT_KW41.jpg
Spis treści
Skuteczne zarządzanie przepływem pracy pozwala menedżerom usprawnić proces przepływu najważniejszych informacji, a także jasno określić wszystkie zadania i przypisać je do konkretnych osób w zespole. Dzięki właściwemu zarządzaniu przepływem pracy wszystkie procesy biznesowe przebiegają bez zakłóceń. Jeśli workflow w Twojej firmie nie generuje takich korzyści, to znak, by przyjrzeć się mu bliżej pod względem kontroli oraz optymalizacji

Workflow to nic innego, jak powtarzające się czynności, które są precyzyjnie zdefiniowane w obrębie danego przedsiębiorstwa. W przypadku firmy produkcyjnej przykładem takiego workflow może być przyjęcie, kontrola, zatwierdzenie lub odmowa towaru, a następnie jego księgowanie oraz przechowywanie.

Dokładnie opisany workflow można porównać do przepisu na danie: najpierw przygotowujemy składniki, następnie wykonujemy czynności przygotowawcze, takie jak mycie warzyw lub panierowanie mięsa. Po zakończeniu tych wszystkich czynności posiłek gotowy jest do podania.
 

Postaw krok ku lepszej przyszłości i poznaj cyfrowy system zarządzania przepływem pracy

Jasno zdefiniowane przepływy pracy pozwalają zwiększać produktywność, oszczędzać czas, a także zmniejszać ryzyko błędów. Jednocześnie pomagają one podczas realizacji produkcji, a także gwarantują partnerom biznesowym oraz klientom przejrzyste oraz sprawdzone procesy.

Z informatycznego punktu widzenia, przepływ pracy to ustalony łańcuch warunków i działań. Podobnie jak przepisy, każdy przepływ pracy posiada jasno określony początek, dobrze skonstruowany środek i ustalony wynik.

Jeśli zarządzanie przepływem pracy jest realizowane za pomocą dedykowanego oprogramowania, mówi się wówczas o cyfrowym systemie zarządzania przepływem pracy. Natomiast zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) jest ściśle związane z zarządzaniem przepływem pracy.

Podczas gdy przepływy pracy są ukierunkowane na szczegółowy opis etapów pracy, BPM jest terminem zbiorczym dla różnych metod, które pomagają przy strategii, analizie i optymalizacji procesów biznesowych.
 

Nachodzące trendy: zrobotyzowana automatyzacja procesów i zarządzanie przepływem pracy

W przyszłości coraz więcej firm będzie równolegle korzystać z zautomatyzowanych przepływów pracy oraz procesów zrobotyzowanych (w skrócie RPA). Zadania będą wykonywane przez roboty, boty oraz ludzi. Natomiast przydzielanie zadań i przepływy pracy będą zarządzane przez dedykowany do tego system. W ten sposób ludzie i maszyny będą ze sobą współpracować. 

Rekomenduje się, aby oprogramowanie do zarządzania przepływem pracy posiadało otwarty interfejs API umożliwiający sprawną integrację z systemami RPA. Takie rozwiązanie będzie wspierać pracę zespołową ludzi oraz robotów. API to skrót od nazwy interfejsu dedykowany do programowania aplikacji. Jest to określona część programu w systemie, służąca do łączenia oraz integrowania innych systemów informatycznych.
 

Jak lepiej zarządzać przepływem pracy? Poznaj 4 wskazówki, które Ci to ułatwią

Poniższe wskazówki pomogą Tobie i Twojej firmie zbudować system zarządzania przepływem pracy:

  • Inteligentne zarządzanie przepływem pracy pozwoli Ci zoptymalizować procesy biznesowe, a także zaoszczędzić czas oraz koszty.
  • Cyfrowe know-how i odpowiednie narzędzia pomogą Ci zdefiniować przepływy pracy, a następnie wdrożyć je w przedsiębiorstwie przy wsparciu specjalnego oprogramowania.
  • Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli codzienna praca lub projekt zaplanowane są w najdrobniejszych szczegółach, pracownicy mogą szybko poczuć się zdystansowani.
  • Warto więc zaangażować liderów zespołów, a w późniejszym czasie także pracowników, w opracowywanie, konstruowanie i wdrażanie zarządzania przepływem pracy, by usprawnić procesy, które posiadają kluczowe znaczenie dla działalności przedsiębiorstwa.
Dla Ciebie od nas: