Pomiar koloru surowców w postaci proszku

Dotyczy takich produktów, jak cement, beton, zaprawa, piasek, tynk itp.

Pomiar koloru materiałów budowlanych w formie proszku


Spektrofotometry i kolorymetry do kontroli kolorów surowców w postaci proszku do zastosowań budowlanych

Materiały budowlane występują w wielu formach, materiały takie, jak cement, zaprawa i tynk, mają formę proszku. Kolor tych produktów zależy od surowców użytych do ich wytworzenia. W celu zachowania spójności i jednorodności kolorów należy kontrolować te surowce. Dotyczy to zwłaszcza betonu, który wymaga sprawdzania dodatków używanych do uzyskania żądanego koloru za pomocą kolorymetru lub spektrofotometru.
 
Kolorymetry Konica Minolta są szeroko stosowane w produkcji cementu, kruszyw i produktów pokrewnych, ponieważ są stosunkowo wytrzymałym i prostym rozwiązaniem do pomiaru kolorów i różnicy kolorów, które można wykorzystać do kontroli kolorów i kontroli procesu suszenia/utwardzania.

Różnica kolorów jest wyraźniej zauważalna na większych obszarach. Jest to typowe zjawisko przy używaniu materiałów budowlanych.


Kontrola kolorów może pomóc firmom w kontrolowaniu procesów i zapewnić przewagę nad konkurencją dzięki większej spójności gotowego produktu.


Konica Minolta oferuje trwałe i wydajne przyrządy do pomiaru kolorów oraz oprogramowanie do kontroli jakości, które służy do tworzenia i utrzymywania standardów jakości kolorów w branży materiałów budowlanych. Rozwiązania te umożliwiają użytkownikom dokładną ocenę i kontrolę jakości surowców i gotowych produktów w procesie produkcji.

Przenośny kolorymetr trójchromatyczny to proste i mobilne rozwiązanie do pomiaru identyfikowalnych danych kolorów L*a*b*, które można przechowywać, analizować i udostępniać klientom i dostawcom. Kolorymetr lub spektrofotometr stacjonarny to rozwiązanie bardziej statyczne, które może zapewnić dodatkową elastyczność i dodatkowe dane laboratoriom zajmującym się badaniami i rozwojem.

Poprzez mierzenie i przekazywanie identyfikowalnych danych dotyczących kolorów firmy z branży materiałów budowlanych mogą budować łańcuchy dostaw w oparciu o jakość, spójność i jasną komunikację, zmniejszając wpływ subiektywnych opinii w całym łańcuchu, od specyfikacji do zatwierdzenia.

Specjaliści Konica Minolta ds. produktów mogą zaoferować dostęp do wiedzy pochodzącej z setek podobnych instalacji oraz wsparcie przez sieć autoryzowanych placówek serwisowych w celu zapewnienia szybkich napraw oraz utrzymania dokładności i identyfikowalności tych przyrządów przez cały rok.

Korzyści

  • Poprawa wydajności produkcji dzięki kontroli procesu i jakości na podstawie identyfikowalnych danych, tak w przypadku produktu mokrego w proszku, jak i utwardzanego.
  • Przyspieszenie kontroli jakości i poprawa spójności poprzez dostarczenie spójnego produktu kolorowego zgodnie ze specyfikacją klienta.
  • Zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność czasu w pracach rozwojowych i na produkcji.
  • Ustalenie jednolitego koloru produktu, który można mierzyć i odtwarzać w dowolnym miejscu na świecie.
  • Poprawa postrzeganej jakości.
  • Uproszczenie kontroli jakości.

Przyrządy

Przyrządy

Kolorymetr CR-410

Prosty, przenośny kolorymetr trójchromatyczny o dużej aperturze pomiarowej, wynoszącej 50 mm, służy do testów jakości typu pozytywny/negatywny oraz pomiarów różnicy kolorów względem wskaźników docelowych lub kolorystycznych. Zalecane rozwiązanie do próbek o strukturalnych lub nierównych powierzchniach, takich jak granulaty, kamienie, proszek itp.

Kolorymetr stacjonarny CR-5

Najwyższej klasy spektralny kolorymetr stacjonarny z wbudowanym wyświetlaczem i kreatorem operatora, dysponujący małą, średnią i dużą aperturą. Idealnie nadaje się do pomiaru sproszkowanego cementu lub kruszywa w szalkach Petriego. 

Spektrofotometr stacjonarny CM-5

Najwyższej klasy spektrofotometr stacjonarny, dostarczający dane spektralne do badań laboratoryjnych i zapewniający większą dokładność niż CR-5. Obsługa za pomocą wbudowanego wyświetlacza lub przy użyciu oprogramowania do obsługi danych kolorów na potrzeby analizy, raportowania i przesyłania danych kolorów.  

Przenośny spektrofotometr CM-25d

Przenośny spektrofotometr z pojedynczą aperturą i przyjaznym dla użytkownika interfejsem użytkownika, zaprojektowany do prostego, dokładnego i powtarzalnego pomiaru koloru na płaskich powierzchniach lub dużych próbkach. 

Przenośny spektrofotometr CM-23d

Podstawowy spektrofotometr z pojedynczą aperturą i przyjaznym dla użytkownika interfejsem użytkownika. Obsługuje tryb prosty, który umożliwia pomiar różnic kolorów przy minimalnych wymaganiach konfiguracyjnych. 

Oprogramowanie SpectraMagic NX

SpectraMagic NX to pakiet oprogramowania do pomiaru kolorów, który można wykorzystać jako interfejs do współpracy z instrumentami Konica Minolta. Zapewnia rozszerzone możliwości raportowania oraz analizy kolorów i różnic kolorów. Użytkownik ma pełną kontrolę nad dostosowaniem szablonów i raportów.

Aplikacje

Aplikacje

Łączny pomiar w masie

Kolorymetr CR-410 z przysłoną pomiarową CR-A33e ze szkła optycznego umożliwiają bezpośrednie pomiary produktów sypkich w masie. Dzięki aperturze pomiarowej 50 mm jest to idealny przyrząd do pomiaru powierzchni strukturalnych lub nierównych, takich jak piasek, kamień itp. Pomiar umożliwia określenie jakości i koloru surowców z uwzględnieniem ich pochodzenia. 

Benchtop Spectrophotometer CM-5 to measure the colour of solid, pasty granular and liquid samples either in reflectance or transmittance (right view)

Kontrola klinkieru

Cement składa się w 90% z klinkieru, który składa się w 80% z wapienia i w 20% z gliny. Spektrofotometr CM-5 i kolorymetr CR-5 to dwa przyrządy stacjonarne używane w laboratoriach, które umożliwiają pomiar bieli/koloru kamienia wapiennego i ogólnego koloru klinkieru przy użyciu szalki Petriego. Celem jest uzyskanie cementu, który zawsze ma taki sam kolor. Kolor proszku cementowego to gwarancja jakości w oczach specjalistów z branży budowlanej.

Powiązane rozwiązania

Zapytaj naszych ekspertów