NOWE ARTYKUŁY

ZMIEŃ SEKCJĘ

Innowacje Konica Minolta na targach Hannover Messe 2018

Podczas trwających w Niemczech targów Hannover Messe 2018 Konica Minolta zaprezentowała inteligentne rozwiązania wspierające rozwój przedsiębiorstw w myśl koncepcji Przemysłu 4.0(1). Innowacje przedstawione przez firmę podczas wydarzenia to między innymi platforma IIoT(2), okulary do rozszerzonej rzeczywistości czy inteligentne systemy wideo.

Platforma Przemysłowego Internetu Rzeczy

Według przewidywań Gartnera rok 2018 ma być przełomowy w kwestii wdrożeń systemów IoT oraz IIoT, a do 2020 roku na świecie może być ponad 20 miliardów inteligentnych urządzeń. W ramach współpracy z firmami Siemens i AXOOM, Konica Minolta zaprezentowała platformy IIoT wykorzystujące czujniki do nadzorowania pracy maszyn produkcyjnych. Rozwiązania umożliwiają monitorowanie czasu pracy maszyn oraz tego, jak długo pozostają one w spoczynku. Dzięki temu można lepiej zoptymalizować procesy, co w efekcie prowadzi do obniżenia kosztów produkcji. Dla małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczone jest rozwiązanie Smart Start Kit, a dla klientów korporacyjnych platforma MindSphere.

Okulary AR w pracy na linii produkcyjnej

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) pozwala na połączenie świata fizycznego z cyfrowym i nakładania wirtualnych oraz interaktywnych obiektów na realne otoczenie. Według szacunków wartość rynku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości do 2020 r. może wynieść ok. 150 miliardów dolarów, a liczba użytkowników tych technologii sięgnie nawet miliarda. Na targach w Hanowerze Konica Minolta zaprezentowała autorskie okulary Wearable Communicator, które od początku tworzono z myślą o zastosowaniach biznesowych. Okulary pomagają przeprowadzić inżynierów krok po kroku przez cały proces montażu poszczególnych elementów na linii produkcyjnej. Rozwiązanie było testowane między innymi w fabryce ciągników John Deere, a także w firmach Siemens czy Honeywell.

Inteligentne systemy wideo

Efektem współpracy Konica Minolta z firmą Mobotixinteligentne systemy wideo, które stanowią połączenie technologii kamer sieciowych z systemem detekcji obrazu. Rozwiązanie automatycznie i w czasie rzeczywistym analizuje rejestrowany przez kamery obraz pod kątem detekcji ruchu, dźwięku lub bardziej zaawansowanej jak zapalenie ognia, a nawet zliczanie ludzi czy obiektów. Jednym z zastosowań systemów wideo jest możliwość zapobiegania wypadkom w procesach produkcyjnych dzięki monitorowaniu temperatury maszyn. W przypadku przegrzania się urządzeń system alarmowy powiadamia obsługę o zaistniałym problemie. Inteligentne systemy wideo stosowane są także w logistyce podczas całego cyklu dystrybucji, przykładowo: lokalizacja paczki jest wskazana przez kamerę w czasie dostarczania jej na miejsce docelowe przez operatora, a w razie przemieszczenia się przesyłki lub jej zaginięcia system wysyła powiadomienie. Rozwiązanie pozwala również szybciej skanować i wybrać właściwą paczkę oraz przygotować ją do dalszego przesłania. W jednym obiekcie kamery mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie – przeprowadzać wideoweryfikację procesów oraz obsługiwać logistykę.

Wśród pozostałych innowacji Konica Minolta zaprezentowanych podczas targów technologiczno-przemysłowych w Hanowerze znalazły się również rozwiązania do robotyzacji procesów biznesowych (Robotics BPO), zarządzania kolorem w procesie produkcji i dystrybucji, opracowywania elektroniki drukowanej, detekcji gazu dzięki technologii FIR (Far Infrared Technology), a także systemy umożliwiające standaryzację instrukcji technicznych w firmach.

 

1Przemysł 4.0 to tzw. czwarta rewolucja przemysłowa. Jej głównym założeniem jest cyfrowa transformacja procesów produkcyjnych dzięki lepszej integracji pracy ludzi, maszyn oraz systemów komunikujących się w ramach jednej sieci.

2Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things)

Kontakt dla mediów:

Edyta Mazerska
Specjalista ds Komunikacji
Konica Minolta Business Solutions Polska
Tel.: +48 22 560 33 00
Tel.: +48 795 471 899 
edyta.mazerska(at)konicaminolta.pl