Konica Minolta i MGI ogłaszają globalną premierę AlphaJET 4.0 i pierwszą sprzedaż we Francji

| 18 października 2022

KOMUNIKAT KONICA MINOLTA BUSINESS SOLUTIONS POLSKA

MGI Digital Technology wprowadziło na rynek AlphaJET, pierwszy na świecie cyfrowy system drukujący B1+, który obsługuje w jednym przebiegu proces druku i uszlachetnienia, łącząc w sobie wodne atramenty CYMK i cyfrowe lakierowanie za pomocą przyjaznych środowisku technologii Eco-SpotUV Coating (wybiórcze lakierowanie UV) i Green-Foil (alternatywa dla hot-stampingu). Pierwsze centrum testowe AlphaJET dla Klientów zostało utworzone w dedykowanym Centrum Kompetencji w siedzibie Konica Minolta w Paryżu.
Partnerzy, Konica Minolta i MGI Digital Technology, ogłosili również, że drugie dedykowane  centrum testowe AlphaJET zostanie otwarte w siedzibie Konica Minolta w Nowym Jorku na początku przyszłego roku, aby jeszcze bardziej przyspieszyć transformację cyfrową firm.
 
Pierwsze wdrożenie AlphaJET zostało już ogłoszone. ISRA, spółdzielnia przemysłowa działająca w sektorze opakowań i drukująca karty z lub bez chipów skierowane na rynek detaliczny, transportowy oraz rynek uwierzytelniania i kontroli dostępu, wybrała zaawansowany system MGI AlphaJET, aby zoptymalizować proces produkcyjny i wdrożyć koncepcję Przemysł 4.0.
 
Zakup MGI AlphaJET przez ISRA jest elementem pięcioletniego planu innowacji, który jest częścią inicjatywy "France Relance", ogromnego planu inwestycyjnego o wartości 100 miliardów euro, mającego na celu wsparcie przedsiębiorstw, analizę modeli produkcji, przekształcenie infrastruktury i inwestycje w szkolenia. ISRA zawsze koncentrowała się na innowacjach: firma opracowała niedawno pierwszy "bezplastikowy" papier ISBIO, który jest obecnie popularny wśród dużych marek i klientów luksusowych dzięki swojemu ekologicznemu wyglądowi i materiałowi w pełni nadającemu się do recyklingu.
 
W tym kontekście zakup MGI AlphaJET był logiczną kontynuacją strategii innowacji ISRA. "Dzisiaj, aby wytworzyć nasze produkty, potrzeba zazwyczaj 5 głównych etapów. MGI AlphaJET umożliwi nam uproszczenie procesu produkcji i uwolnienie się od pewnych ograniczeń związanych z drukowaniem, bez przerw w dostawach, bez odpadów i wydajnie czasowo, z niezrównaną produktywnością, która jest niemożliwa do osiągnięcia przy użyciu konwencjonalnych urządzeń." – mówi dyrektor generalny ISRA, Jean-Pierre Chauvin.
 
Koncepcja Fabryka 4.0 w jednym przebiegu z pełną automatyzacją procesów produkcyjnych dla zindywidualizowanej i elastycznej produkcji masowej oraz unikalne możliwości tworzenia wartości dodanej są głównym celem Konica Minolta i MGI: cyfrowa wodna czterokolorowa prasa atramentowa produkuje do 1800 arkuszy B1 na godzinę z najwyższą rozdzielczością druku atramentowego 1600 dpi.
 
MGI i Konica Minolta wprowadzają rewolucję Fabryka 4.0 do różnych segmentów rynku graficznego, w tym do opakowań, kartonów, web-to-print, druku komercyjnego, książek i czasopism.
 
Kompatybilność podłoży obejmuje zakres od minimalnej grubości 135 g/m² do 2 mm. Obejmują one papiery powlekane i niepowlekane, karton składany, tekturę falistą i syntetyki od rozmiaru B2 do B1+.
 
Ekologiczna, jednoprzebiegowa produkcja obejmuje atramenty pigmentowe CMYK na bazie wody, wybiórcze lakierowanie UV, technologię Green-Foil (alternatywa dla
hot–stampingu) oraz efekty laminacji OPV, zarówno wymiarze 2D oraz efektami drukowania haptycznego (sensoryki). Wszystko z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
 
Cyfrowy system AlphaJET posiada certyfikat „deinkability” wydany przez INGEDE, co oznacza, że druk na maszynie ułatwia proces recyklingu papieru w przyszłosći. Otrzymał go dzięki atramentom wodnym CMYK, technologii wybiórczego lakierowania UV i technologii Green-Foil na określonych podłożach. W zakresie norm poligraficznych AlphaJet spełnia wymogi standardu FOGRA.
 
Unikalne cechy AlphaJET:
  • Przełomowy, opatentowany płaski transport papieru: elektromagnetyczny transport podłoży z systemami Smart Trays zapewniającymi perfekcyjną rejestrację i ruchy, co skutkuje wysoką rozdzielczością druku & operacjami bez zacięć
  • CMYK & wybiórcze lakierowanie UV
  • Kontrola pasowania i położenia obrazu oraz uszlachetnień za pomocą inteligentnych skanerów i kalibracja kolorów z pełną automatyzacją
  • Oparte na chmurze bezpieczne rozwiązania System IOT i MGI Connect, oferujące usługi online wspierające pracę i sprzedaż
  • Konkurencyjny całkowity koszt posiadania - bez narzędzi, bez odpadów, bez przygotowań
Ulepszenia oprogramowania obejmują interaktywną walidację proofingu cyfrowego z cyfrowym asystentem sprzedaży, zautomatyzowany przepływ pracy oraz najnowocześniejsze rozwiązania w chmurze przy użyciu MGI Connect.
 
"Premiera MGI AlphaJET jest ważnym krokiem naprzód, szczególnie ze względu na fakt, że realizujemy strategię transformacji cyfrowej - zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Obecnie rozwijamy się daleko poza naszymi głównymi rynkami i z powodzeniem  wchodzimy w takie sektory jak usługi IT czy bezpieczeństwo. Kontynuujemy współpracę z naszymi Klientami w ramach podejścia opartego na partnerstwie i w niedługim czasie poinformujemy o nowych wdrożeniach." – mówi Mateusz Woźniak, Dyrektor Sprzedaży Systemów Produkcyjnych w Konica Minolta Business Solutions Polska.
 
"MGI AlphaJET oferuje nieograniczone możliwości. Ta jednoprzebiegowa Fabryka 4.0, obsługująca cały proces od druku do wykończenia, przy użyciu farb wodnych i UV, stanowi przełom dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego. Jeden operator, jedna prasa i jedna fabryka. AlphaJET była ważną podróżą od koncepcji do finalizacji i wiem, że mówię w imieniu całego zespołu: jesteśmy niezmiernie dumni z efektów. Nasza koncepcja <<wszystko w jednym>> zapewnia ogromną elastyczność produkcji, od próbnych wydruków do milionowych nakładów - a wszystko to po konkurencyjnych kosztach." – komentuje Edmond Abergel, Dyrektor Generalny Grupy MGI.


Komunikat Konica Minolta - wersja PDF