Kalibracja polega na porównaniu wyników pomiaru Państwa urządzeniem z wynikami uzyskanymi z urządzenia wzorcowego oraz na ewentualnym justowaniu. Jeśli wyniki wykraczają poza tolerancję, urządzenie musi zostać justowane aby wskazania znów były prawidłowe.
Wykonanie opisanych wyżej czynności nie powinno być mylone z codzienną kalibracją urządzenia za pomocą płytki kalibracji bieli lub pudełka kalibracji czerni. Upływ czasu zmienia odcień płytek kalibracyjnych a ludzkie oko nie jest w stanie zauważyć tych zmian. Dlatego też coroczne sprawdzanie płytek kalibracyjnych i justowanie urządzenia jest zalecane dla zachowania powtarzalności pomiarów Państwa urządzenia w długim czasie.
Oprócz wykonania standardowej kalibracji urządzenia przegląd serwisowy obejmuje dodatkowo: czyszczenie instrumentu, sprawdzenie działania części mechanicznych (przyciski, suwaki), wymianę lampy ksenonowej (w razie potrzeby), diagnostyka elektroniki (obwód zasilania, wyświetlacz itp.)
WAA jest akronimem zastrzeżonej technologii Konica Minolta Wavelength Analysis & Adjustment. Każdy spektrofotometr może nieznacznie tracić na dokładności pomiędzy przeglądami. Spektrofotometr wyposażony w WAA sprawdzi, czy dokładność urządzenia jest nadal optymalna. Jeśli nie, WAA skoryguje niewielkie zmiany i ostrzeże użytkownika w przypadku nadmiernych odchyleń. Zarówno obliczenia analizy, jak i korekty są wykonywane w ramach regularnej kalibracji bieli i nie wymagają dodatkowej ręcznej interwencji. WAA nie może zastąpić corocznych usług konserwacyjnych, ale zapewnia dodatkową pewność co do pomiarów kolorów w międzyczasie. Aby uzyskać więcej informacji na temat WAA, zapoznaj się z naszą białą księgą dotyczącą tej technologii.
Analiza i regulacja długości fali (WAA) Zastrzeżona technologia Konica Minolta zapewniająca najwyższą dokładność i powtarzalność naszych spektrofotometrów.
Ze względu na różne warunki pracy instrumentów pomiarowych, trudno jednoznacznie określić częstotliwość wykonywania kalibracji. Niektóre instrumenty używane są w czystym laboratorium w stabilnej temperaturze i wilgotności, inne są narażone na wibracje, wstrząsy, drastyczne zmiany warunków otoczenia, pył i opary chemiczne. Dla utrzymania powtarzalności otrzymywanych wyników w większości zastosowań wystarczy wykonanie kalibracji raz w roku.
Procedury i narzędzia używane do serwisowania instrumentów pomiarowych ściśle zależą od modelu sprawdzanego urządzenia. W związku z tym, że Konica Minolta oferuje szeroki asortyment instrumentów, autoryzowany serwis jest wyposażony w bardzo wiele niezbędnych aplikacji, narzędzi i umiejętności technicznych, które pozwolą poradzić sobie z najbardziej skomplikowanymi usterkami.
Konica Minolta Sensing oferuje globalny zakres usług serwisowych dla naszych urządzeń pomiarowych z szeregiem opcji serwisowych i kalibracyjnych.