Color View Light Cabinets from JUST Normlicht Basic (4 lamps) or Advanced (5 lamps) for visual assessment of colour under illuminant D65

LED Color Viewing Light v2 M / XL (Hybrid)

Komory oświetleniowe do wizualnej oceny kolorów z wykorzystaniem oświetlenia LED lub technologii hybrydowej w różnych konfiguracjach

 • Gabinet oceny kolorów w kontroli jakości
 • Idealne warunki do podejmowania decyzji dotyczących koloru w standardowych i specjalnych warunkach oświetleniowych: luminancja D50, D65, A, symulowane TL84, UV, TL84
 • Żywotność co najmniej 10 razy dłuższa niż w przypadku tradycyjnych lamp fluorescencyjnych
 • Przestrzeń barw o najwyższej jakości: CRI między 90 a 100 i wskaźnik metameryzmu < 1
 • Dodatkowe lampy fluorescencyjne (standardowo TL84, możliwość dostosowania na życzenie) do dokładnej wizualizacji efektów metameryzmu z oświetleniem fluorescencyjnym (wersja hybrydowa)
Color View Light Cabinets from JUST Normlicht Basic (4 lamps) or Advanced (5 lamps) for visual assessment of colour under illuminant D65

Wizualna ocena barwy w warunkach zgodnych z międzynarodowymi normami

Naturalne światło dzienne podlega zmianom zależnie od pory dnia i roku oraz od pogody i dlatego nie nadaje się do prowadzenia precyzyjnej wzrokowej kontroli barwy. Z kolei popularne lampy nie gwarantują odpowiedniej jakości i stabilności oświetlenia. Dopiero stosowanie komory świetlnej daje pewność, że wizualna ocena barw prowadzona jest w warunkach powtarzalnych i stabilnych.

Użycie komory świetlnej jest zdecydowanie zalecane zwłaszcza wtedy, gdy kontrola barwy jest jednocześnie prowadzona za pomocą urządzeń pomiarowych. Stosowanie niestandardowego oświetlenia może prowadzić do rozbieżności między wynikami oceny wzrokowej i instrumentalnej.

Komory świetlne LED firmy JUST Normlicht eliminują problem niespójności metod kontroli w łańcuchu dostaw. Aby spełnić Twoje wymagania, oferujemy kilka wersji komór, które mogą być dodatkowo wzbogacone oprogramowaniem LED Color Control Professional.

Gdy wymagane jest światło o niestandardowej barwie, można je wyregulować stosując pomiar światła i specjalne oprogramowanie LED Control Professional. Dzięki tej unikatowej funkcji można uniknąć niespójności barw oraz można skuteczniej wykryć efekty metameryczne.

JUST Normlicht opracował pierwsze źródło światła LED spełniające wysokie wymagania wzrokowej oceny barw we wszystkich zastosowaniach gdzie kolor jest krytycznym parametrem produktu. Aby dopasować złożone źródła LED do tych wymagań, JUST Normlicht stosuje wieloetapowe procedury kalibracji. Charakterystyka każdego egzemplarza zapisywana jest w elektronicznej pamięci sterownika urządzenia. Ta innowacyjna technologia została opatentowana przez JUST Normlicht.

 

Najważniesze cechy komór świetlnych JUST Normlicht:

 • Iluminanty D50, D65, A & UV(CWF) i A wraz z regulacją jasności już w wersji podstawowej
 • Doskonała symulacja iluminantów: D50, D65, D75, A itp.
 (tylko z oprogramowaniem LED Control Professional!)
 • Regulowana zawartość składowej UV dla wykrywania fluorescencyjnych wybielaczy optycznych (FWO)
 (tylko z oprogramowaniem LED Control Professional!)
 • Dowolny wybór temperatury barwowej lub chromatyczności xy oświetlenia 
(tylko z oprogramowaniem LED Control Professional!)
 • Unikatowa metoda kalibracji źródeł światła LED (zastrzeżona patentem)

 

Ponadto, model LED Color Viewing Light XL Hybrid “Basic” wyposażony jest w trzy dodatkowe lampy fluorescencyjne (standardowo typu TL 84 ale można też wybrać inne) dla dokładnego odwzorowania światła fluorescencyjnego.

Cechy

Cechy

Naturalne światło dzienne nie nadaje się do precyzyjnej oceny barw i wyglądu wyrobów, ponieważ jest zbyt zmienne – jego odcień zależy od pory dnia i roku oraz od pogody. Zmiany widma oświetlenia wpływają na odwzorowanie barw oglądanych przedmiotów. W wielu przypadkach ocenę wizualną można zastąpić instrumentalnym pomiarem barwy, jednak dla wyrobów o skomplikowanym kształcie lub niejednorodnej barwie ocena wzrokowa jest niezastąpiona. Nawet przy zastosowaniu spektrofotometrycznych pomiarów, dopuszczalne tolerancje odchyleń od barwy wzorcowej określane są na podstawie wzrokowego porównania wzorców i próbek.

Ocena wzrokowa powinna być prowadzona przynajmniej przy dwóch różnych źródłach światła. Najczęściej jedno z nich jest zgodne ze standardowym światłem dziennym D65. Jeśli barwy próbki i wzorca są zgodne przy oświetleniu D65 natomiast przy innym oświetleniu występuje zauważalna różnica, to mamy do czynienia z niekorzystnym zjawiskiem metameryzmu. Standaryzowane źródła światła JUST Normlicht umożliwiają natychmiastowe wykrycie tego efektu.

 

Osiągnięcia technologii JUST Normlicht

Dla tych którzy już dziś chcą korzystać z przyszłościowej technologii, JUST Normlicht oferuje opatentowane oświetlenie, wieloetapowo kalibrowane oświetlenie LED. Każdy moduł oświetlający jest indywidualnie kalibrowany fabrycznie oraz stale kontrolowany podczas pracy, bez potrzeby użycia zewnętrznych urządzeń pomiarowych.

Technologia JUST LED nie tylko przewyższa jakość dotychczasowych standaryzowanych źródeł światła ale także po raz pierwszy jest w stanie zapewnić bardzo dobre odwzorowanie bardzo szerokiego zakresu barw. Współczynnik odwzorowania barw CRI mieści się w przedziale od 90 do 100, a wskaźnik metameryzmu < 1. Złożone, wielospektralne źródła światła LED JUST Normlicht potrafią symulować wiele standardowych iluminantów, takich jak D65, D75, D50, D55, A, i to z uwzględnieniem zawartości UV. Co więcej, mogą one generować światło o dowolnej barwie w zakresie kolorystycznym szerszym niż sRGB.

Drugą zaletą technologii JUST LED jest trwałość 10 razy większa od obecnie stosowanych lamp fluorescencyjnych. Oznacza to nie tylko stabilną, wysoką jakość światła w bardzo długim okresie ale także znaczne oszczędności na okresowej wymianie lamp. Kolejną zaletą technologii JUST LED jest redukcja zagrożenia dla środowiska naturalnego przez eliminację szkodliwych odpadów, zawierających rtęć i fluorescenty w przypadku lamp jarzeniowych.

Komory świetlne są użyteczne we wszystkich branżach i zastosowaniach, w których potrzebna jest wzrokowa kontrola zgodności barw, np. w przemyśle tekstylnym, farbiarskim, motoryzacyjnym, kosmetycznym, spożywczym, ceramicznym, obuwniczym, poligraficznym, opakowaniowym.

Aby wyeliminować wpływ otaczających barw na obserwowane obiekty, wnętrze komór JUST Normlicht jest malowane na neutralnie szary, matowy kolor.

SPECYFIKACJA I PLIKI DO POBRANIA

SPECYFIKACJA I PLIKI DO POBRANIA
 

Model: LED Color Viewing Light v2 M (Hybrid)

Standardowe źródła światła

D50, D65, A, Symulowane TL84, UV, TL84

Wymiary zewnętrzne (szer. x wys. x głęb.)

680 x 510 x 420 mm

Wymiary wewnętrzne (szer. x wys. x głęb.)

650 x 380 x 360 mm

Ciężar

34.0 kg

 

Model: LED Color Viewing Light v2 XL (Hybrid)

Standardowe źródła światła

D50, D65, A, Symulowane TL84, UV, TL84

Wymiary zewnętrzne (szer. x wys. x głęb.)

1080 x 800 x 880 mm

Wymiary wewnętrzne (szer. x wys. x głęb.)

955 x 645 x 730 mm

Ciężar

88.0 kg

 

Akcesoria opcjonalne

Stoliki do próbek

Ciężar

Stolik 45° (stałe nachylenie)

3.0 kg

Stolik regulowany 0-60°

6.0 kg

 

Oprogramowanie

 

Informacja

LED Control Professional

Służy do rozszeszenia możliwości komory: można zaprogramować do 10 dowolnych iluminantów i świateł zdefiniowanych przez użytkownika

Technologia LED Katalog

Pobierz

Akcesoria

Akcesoria
 • B027196: Oprogramowanie LED Control Professional
 • B027199: Stolik 45°
 • B027216: Stolik 0-60° (regulowany 49x33cm)
 • B027173: Stolik 0-60° (regulowany 65x55cm) tylko dla wersji XL

Zapytaj o ofertę