Specim - Obrazowanie hiperspektralne

Założona w 1995 roku firma Specim, Spectral Imaging Oy Ltd., jest światowym liderem w dziedzinie obrazowania hiperspektralnego z własnym działem badawczo-rozwojowym i przestrzenią produkcyjną, w tym pomieszczeniami czystymi, konserwacją, kalibracją i usługami naprawczymi. 

Od 2020 roku Specim jest częścią grupy KONICA MINOLTA, rozszerzając portfolio przyrządów pomiarowych w kierunku niewidzialnego zakresu (VNIR, NIR, MWIR). 
Aby uzyskać więcej informacji o Specim, kliknij tutaj.
Specim,Spectral Imaging Oy Ltd - Hyperspectral imaging

Czym jest obrazowanie hiperspektralne?

Wszystkie materiały i związki pochłaniają, emitują i odbijają światło w różny sposób, a obrazowanie hiperspektralne jest nieniszczącą metodą pomiarową służącą do identyfikacji różnych materiałów i określania ich właściwości.
Dzięki zastosowaniu tej metody pomiarowej możliwe jest uzyskanie wzorca widmowego "sygnatury widmowej" absorpcji i odbicia charakterystycznej dla każdej substancji. Widmo jest wyrażone w kategoriach natężenia światła i długości fali.

 

Cechy kamery hiperspektralnej

Poniżej przedstawiono dane wyjściowe każdego punktu w obszarze długości fali pomiaru oraz dwuwymiarową wartość w sprzęcie wykorzystującym urządzenie do obrazowania.
 

Machine Measurement wavelength range Output
RGB camera Visible range Number of RGB bits
Imaging color luminance meter Visible range Tristimulus value (each XYZ value)
Near infrared camera Near infrared range Amount of energy
Hyperspectral camera (using CMOS sensor) Visible + near infrared range (~ 1000nm) Spectrum data * Scanning required
Hyperspectral camera (using InGaAs sensor) Near infrared  range (around 1000 to 1700 nm) Spectrum data * Scanning required
 

"Kamera bliskiej podczerwieni" odbiera światło w obszarze bliskiej podczerwieni o określonym zakresie długości fal i generuje obraz lub ilość energii bliskiej podczerwieni w tym zakresie długości fal. Dane wyjściowe są trudne, co stanowi dużą różnicę w porównaniu z kamerami hiperspektralnymi.
Kamera hiperspektralna ma tę wspaniałą cechę, że jest w stanie uzyskać dane spektralne dla każdego punktu pomiarowego i realizuje następujące funkcje:

 

 • Zaawansowana analiza
 • Bardzo dokładne wykrywanie
 • Dokładna identyfikacja

Kamera hiperspektralna może uzyskać informacje 3D (dane spektralne 2D) mierzonego obiektu. Dane obrazowania hiperspektralnego nazywane są "kostką danych", ponieważ informacje hiperspektralne są trójwymiarowe.
Informacje 3D odnoszą się do informacji o położeniu 2D i danych spektralnych uzyskanych dla każdego piksela obrazu mierzonego obiektu. 

Ponieważ kamery hiperspektralne różnią się zakresem długości fal spektralnych, które można uzyskać w zależności od modelu, konieczne jest wybranie optymalnej kamery w zależności od obiektu.
 

Specim IQ

  Kamera spektralna w zakresie VNIR (400-1000nm)

  Czas integracji 1 - 500 ms

  Obsługa podobna do kamery z czułym ekranem dotykowym

  Natychmiastowa kontrola wyników i informacja zwrotna z wizualizacją profili...

Specim FX seria