Pomiar koloru i połysku farb i powłok dekoracyjnych

Kontrola jakości kolorów, precyzyjne dopasowywanie kolorów i narzędzia komunikacyjne w zakresie powłok dekoracyjnych

Pomiar koloru i połysku farb i powłok dekoracyjnych


Rozwiązania do pomiaru i dopasowywania kolorów na potrzeby wyboru wystroju domu, ścian, podłóg, mebli i innych materiałów

Farby i powłoki ozdobne stosowane są na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach wszelkiego rodzaju budynków mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych i instytucjonalnych, a także często wybierane wyłącznie pod kątem wyglądu, mającego na celu podkreślić osobowość, charakter lub wizerunek marki. Farby i powłoki ozdobne są również wykorzystywane do dekoracji wnętrz jak na przykład malowanie ścian, do podłóg drewnianych, rzeźb czy mebli.


Jest to produkt głównie o walorach estetycznych, w związku z czym kolor i wygląd stanowi kluczowy wskaźnik jakości w zakresie powłok ozdobnych w celu systematycznego spełniania wymagań klientów.


Jednakże produkty te są często objęte długą listą wymaganych właściwości, takich jak odporność na światło, lepkość, pokrycie, łatwość użytkowania itp., co utrudnia zachowanie spójności w ramach współpracy z klientami.
 
Przyrządy pomiarowe firmy Konica Minolta zapewniają rozwiązanie poprawiające jakość powłoki w zakresie wszystkich zastosowań ozdobnych, począwszy od surowców aż po gotowe produkty. Pomiar kolorów pozwala organizacjom na wdrożenie procedur kontroli procesów i kontroli jakości opartych na danych, które poprawiają spójność rezultatów, zapewniają oszczędność czasu, ograniczają ilość odpadów i zmniejszają wpływ na środowisko. Niezależnie od tego, czy chodzi o kontrole wewnętrzne, komunikację z łańcuchem dostaw, dopasowywanie kolorów czy ponowne tworzenie na podstawie bazy danych kolorów, nasze rozwiązania programowe są wspierane przez doświadczony zespół, który zapewnia pomoc w precyzyjnym określaniu kolorów, ich tworzeniu i związanej z nimi komunikacji, uwzględniając nawet śledzenie i obliczenia z wykorzystaniem dodatkowych właściwości. Cyfrowe dane dotyczące koloru i wyglądu mogą być wykorzystywane do przyspieszenia procesu dostaw, znacznie poprawiając zdolność producenta farby do reagowania na sytuację na rynku poprzez zmniejszenie ryzyka i kosztów związanych z produkcją i dystrybucją oraz utrzymywaniem standardów fizycznych.

Pomiar koloru, odbywający się podczas wizyty z udziałem klientów, uzgadniania specyfikacji z dostawcami, w pracowniach opracowujących farby i powłoki, a także w przypadku porównywania produktów konkurencji lub raportowania w ramach wewnętrznych programów kontroli jakości, może pomóc w budowie relacji w łańcuchu dostaw w oparciu o jakość, spójność i zmniejszenie subiektywności w zakresie określania specyfikacji i zatwierdzania produktu.

Firma Konica Minolta ma specjalny zespół ekspertów odpowiedzialny za wdrażanie, szkolenie, optymalizację i dostosowywanie naszej platformy Colibri® służącej do komputerowego dopasowywania kolorów i obsługi cyfrowych danych dotyczących kolorów.
Colibri® to modułowa cyfrowa platforma danych koloru, która, dzięki specjalnym modułom dla wszystkich funkcji łańcucha dostaw, umożliwia firmom niezbędny rozwój i rozbudowę systemów. Właściciele mogą bezpiecznie budować biblioteki oraz udostępniać dane i funkcje partnerom handlowym za pośrednictwem chmury lub infrastruktury lokalnej. Korzystając z zaawansowanego algorytmu dopasowywania kolorów, producenci kolorowych produktów mogą znacznie uprościć procedury dopasowywania i korygowania kolorów, a także łatwo zmieniać nasze materiały lub barwniki zgodnie z wymogami rynku lub łańcucha dostaw.

Nasze spektrofotometry stacjonarne są produkowane zgodnie z najwyższymi standardami i zapewniają dokładność, możliwość śledzenia z innowacyjnymi funkcjami, takimi jak wbudowany czujnik połysku zgodny z normą ISO‌ czy wbudowany wyświetlacz i kreator operatora. Stacjonarne spektrofotometry zapewniają również największą elastyczność stosowania zarówno w przypadku farb płynnych, jak i składników, a także stałych próbek farb. Spektrofotometr przenośny, taki jak CM-26dG, stanowi doskonałe uzupełnienie tego procesu, zapewniając operatorom mobilność i elastyczność przy jednoczesnym zachowaniu możliwości śledzenia i przestrzeganiu wiodącego w branży porozumienia międzyinstrumentowego w łańcuchu dostaw. Najnowsze przyrządy przenośne są również wyposażone w czujnik połysku o zakresie 60 stopni, który umożliwia operatorowi równoczesne sprawdzanie innych wymiarów pomalowanej powierzchni.

Dzięki naszej współpracy z firmą Rhopoint Instruments oferujemy szereg zaawansowanych rozwiązań do pomiaru połysku i wyglądu, w tym innowacyjne połyskomierze IQ mierzące DOI i zmętnienie. Zespoły ds. opracowywania produktów mogą wykorzystywać Rhopoint TAMS, przenośny system wizyjny maszyny, do kontroli powierzchni w trakcie procesu powlekania — od przygotowania powierzchni przez aplikację podkładu i powłok aż po wykończenie.

Korzyści

  • Dokładne i ekonomiczne spełnienie wymagań klienta
  • Szybkie uzyskanie produktów pierwszej jakości przy niższych kosztach i mniejszej ilości odpadów
  • Zwiększenie mocy produkcyjnych poprzez optymalizację procesów
  • Wzmocnienie tożsamości marki.
  • Zmniejszenie nieścisłości w specyfikacji i podczas zatwierdzania
  • Ograniczenie ryzyka biznesowego poprzez zmniejszenie zależności od standardów fizycznych i specjalistycznej wiedzy

Przyrządy

Przyrządy

Spektrofotometr stacjonarny CM-36dG

Spektrofotometr CM-36dG to wysoko precyzyjny i niezawodny przyrząd stacjonarny umożliwiający pomiar koloru zarówno w zakresie odbicia, jak i przepuszczalności, a także pomiar połysku o 60-stopniowym zakresie. Idealne rozwiązanie do pomiaru farb i powłok. 

Przenośny spektrofotometr CM-26dG

Najwyższej klasy przyrząd przenośny do pomiaru kolorów o małej tolerancji z wbudowanym połyskomierzem o zakresie 60°. Przyrząd CM-26dG zapewnia najwyższy poziom dokładności, mobilności i użyteczności dzięki przestrzeganiu porozumienia międzyinstrumentowego.

Platforma Colibri®

Colibri® to oprogramowanie do kontroli jakości i tworzenia kolorów, które umożliwia zarządzanie kolorami i dopasowywanie skalowalnych rozwiązań z jednego zakładu do globalnego łańcucha dostaw przy zachowaniu ścisłej kontroli i posiadania danych.

Rhopoint IQ-S

Wersja IQ o zawężonej tolerancji Trigloss 20/60/85° umożliwia zapewnienie maksymalnej dokładności i rozdzielczości we wszystkich zastosowaniach związanych z połyskiem. To nowy miernik połysku, który zapewnia również dane dotyczące Rspec, DOI i zmętnienia.

Rhopoint TAMS

Przenośny system wizyjny maszyny do kontroli powierzchni w trakcie procesu powlekania — od przygotowania powierzchni po aplikację podkładu i powłok aż po wykończenie

Kabina oświetleniowa

Kabiny oświetleniowe w różnych konfiguracjach do wizualnej oceny próbek kolorów przy użyciu klasycznych żarówek i lamp fluorescencyjnych lub oświetlenia LED.

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar zewnętrznych materiałów farb

Spektrofotometry stacjonarne są najlepszym wyborem do zastosowań w zakresie farb i powłok zewnętrznych. Fasady i inne materiały budowlane mają mniej więcej ustrukturyzowane powierzchnie. W celu uzyskania powtarzalnych danych, które odpowiadają postrzeganiu przez ludzkie oko, należy zastosować większy otwór pomiarowy. Ramię uchwytu próbek w modelu CM-36d można zdjąć, aby umożliwić operatorowi pomiar próbek o dowolnej wielkości przy użyciu otworu pomiarowego do 30 mm. 

Pomiar farby do wnętrz

Dla powłok we wnętrzach pomiar można zazwyczaj wykonać za pomocą przyrządów stacjonarnych lub przenośnych. Seria modeli przenośnych CM-26 zawiera przyrządy o dokładnej tolerancji, które są dostępne wraz z opcjonalnym wbudowanym czujnikiem połysku o zakresie 60 stopni, co umożliwia operatorowi mierzenie danych dotyczących kolorów, które nie tylko odpowiadają postrzeganiu przez ludzkie oko, ale również są zgodne z innymi urządzeniami z serii CM-26 (porozumienie międzyinstrumentowe) i innymi spektrofotometrami (porozumienie międzymodelowe). Umożliwia to operatorowi pomiar koloru u klienta, dopasowanie koloru w zakładzie po drugiej stronie kraju lub w dowolnym miejscu na świecie, a także wykonywanie pomiarów kontroli jakości rezultatów przy jednoczesnym zachowaniu możliwie jak najniższego wpływu na tolerancję produkcyjną.

Wizualna ocena farby za pomocą kabiny oświetleniowej

Celem pomiaru koloru jest stworzenie atrakcyjnych wizualnie i wzrokowo spójnych produktów dla ludzkiego oka. W związku z tym ocena wizualna zawsze będzie częścią procesu produkcji kolorów. Przyrządy pozwalają organizacjom na dokładne i obiektywne raportowanie i przekazywanie identyfikowalnych danych dotyczących kolorów, lecz produkt musi nadal zostać zatwierdzony przez klienta. Możesz polegać na jednej z naszych kabin oświetleniowych i oceniaj kolory w kontrolowanych warunkach oświetleniowych.

Komunikacja dotycząca kolorów na każdym etapie łańcucha dostaw

Platforma oprogramowania Colibri® pomaga określać, formułować i produkować kolory, zarządzać nimi oraz przekazywać informacje na ich temat na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Dzięki platformie Colibri® użytkownicy mają szybki, bezpieczny i kontrolowany dostęp do udostępnionych danych z centralnej bazy danych, a także mogą odnieść korzyści z lepszej komunikacji w zakresie kolorów i skrócić czas wprowadzania produktów na rynek, jednocześnie zwiększając ich jakość.

Powiązane branże i zastosowania

Zapytaj naszych ekspertów