Pomiar koloru i powierzchni materiałów budowlanych

Skalowalne rozwiązania do obsługi cementu, drewna, płytek, metalu, szkła itp.

 

Rozwiązania do pomiaru koloru i połysku materiałów budowlanych

Przyrządy pomiarowe Konica Minolta są wyposażone w identyfikowalne i godne zaufania technologie pomiarowe dla przemysłu materiałów budowlanych, w tym proste kolorymetry trójchromatyczne, innowacyjne spektrofotometry stacjonarne, mierniki połysku o zawężonej tolerancji oraz szereg rozwiązań kontrolowanego oświetlenia do prawidłowej oceny kolorów.

Dostępne są skalowalne rozwiązania, które pomagają organizacjom i ich szerszemu łańcuchowi wartości w określaniu, komunikowaniu, produkcji i kontroli kolorów oraz połysku powierzchni.
 • Optymalizacja procesów
 • Poprawa spójności
 • Zwiększenie zadowolenia klientów
 • Zmniejszenie ilości odpadów
 
Kontrola kolorów jest ważnym narzędziem w branży materiałów budowlanych.

W kontroli procesów i kontroli jakości materiały są wykorzystywane przede wszystkim w celu poprawy naszej zabudowy. Kontrola kolorów zapewnia jakość materiałów, ale także umożliwia spełnianie wymaganych norm, takich jak wartość odbicia światła (np. BS 8300:2009).

Pomiar barwy przy użyciu spektrofotometru lub kolorymetru trójchromatycznego w zależności od próbki umożliwi producentom oferowanie klientom spójnego produktu o wyższej postrzeganej jakości, a tym samym wartości. Specjaliści aplikacyjni z firmy Konica Minolta mają ogromne doświadczenie w tworzeniu zastosowań produktów budowlanych, w tym:
 • Betonu i cementu
 • Metalurgii przemysłowej
 • Łupku
 • Dopasowywanych kolorystycznie fug, itp.
Konica Minolta ma globalny zasięg z lokalnym działem sprzedaży i doświadczeniem, aby pomóc w tworzeniu skutecznego cyfrowego systemu danych dotyczących kolorów. Niezależnie od tego, czy chodzi o partnerów z łańcucha dostaw, rozwój, produkcję czy kontrolę jakości, nasze zespoły mogą dostarczyć rozwiązanie spełniające Twoje potrzeby, a także współpracować z Tobą w celu skalowania tego systemu w miarę wzrostu tych wymagań. Nasze oprogramowanie do dopasowywania kolorów jest obsługiwane przez wyznaczony zespół doświadczony w instalacji, szkoleniu i dostosowaniu rozwiązania w celu optymalizacji obiegu pracy z kolorem.

Przyrządy pomiarowe Konica Minolta są wspierane przez rozległą sieć autoryzowanych punktów serwisowych, aby zapewnić odpowiednią konserwację, dokładność i identyfikowalność urządzenia przez cały rok.

Korzyści

 • Zapewnienie spójnej jakości: spójna jakość partii zwiększa zadowolenie użytkowników końcowych i postrzeganie jakości, zmniejszając ilość zwrotów i odpadów.
 • Kolor to narzędzie sprzedaży: Zarówno rynki B2B, jak i B2C wysoko cenią możliwości personalizacji i dostosowania oferty. System dopasowywania kolorów i kontroli kolorów umożliwia producentom produkcję płytek i okładzin w kolorach marek klientów, spójnych kolorystycznie od 1. do 300. partii, co pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć ilość odpadów w całym procesie budowy. Konsumenci traktują swoje domy jako wyraz swojej osobowości dzięki większym niż kiedykolwiek możliwościom wyboru, ale sukces na tym rynku wymaga spójności.
 • Znaczne ograniczenie ilości odpadów: Małe różnice kolorów łatwiej dostrzec w większych próbkach. Jest to ogólna zasada działania ludzkiego wzroku. W branży materiałów budowlanych serie produktów zazwyczaj są duże, co ułatwia nawet nieprzeszkolonemu obserwatorowi dostrzeżenie różnicy kolorów, której nie zauważyłby, obserwując mniejsze próbki.
 • Kolor to usługa: Możliwość oferowania klientom komercyjnym danych kolorów i spójności kolorystycznej oznacza, że jesteś niezawodnym partnerem, który oferuje usługi o wartości dodanej.

Przykładowe zastosowania

 • Zwiększenie spójności kolorystycznej i połysku płytek dachowych, tworzenie, utrzymywanie i uzgadnianie zakresów tolerancji z klientami. 
 • Wdrożenie systemu sortowania odcieni produktów na podłogi drewniane w celu ograniczenia ilości odrzucanych i zwracanych materiałów (pomaga to również w optymalizacji koloru wypełniacza, co z kolei zmniejsza ilość odpadów).
 • Możliwość oferowania szerokiej gamy kolorów uszczelniaczy, fug i innych produktów.
 • Zwiększenie jakości i spójności paneli elewacyjnych budynku zgodnie ze specyfikacją klienta.

Rozwiązania do pomiaru koloru i połysku produktów budowlanych

Pomiar koloru surowców w proszku

Kolor surowców w proszku ostatecznie będzie wpływać na kolor materiałów, w których będą użyte, lub gotowego materiału po zmieszaniu, moczeniu lub zastosowaniu.

Kolor i połysk nieprzezroczystych materiałów budowlanych

Pomiar koloru i połysku litych produktów budowlanych obejmuje ogromną gamę typów produktów z drewna, kamienia, metalu, materiałów budowlanych i tworzyw sztucznych. Ponieważ różnica kolorów jest łatwiej zauważalna na większych powierzchniach, producenci wdrażają kontrolę jakości kolorów w celu zapewnienia klientom spójnego produktu. 

Pomiar koloru i połysku uszczelniaczy i klejów

Uszczelniacze i kleje są kontrolowane pod kątem koloru, ponieważ są powszechnie stosowane w dopasowanych lub kontrastowych kolorach, dlatego nawet w przypadku ograniczonych zakresów kolorów ważna jest spójność kolorystyczna partii.

Pomiar koloru materiałów teksturowanych

Materiały o powierzchni strukturalnej muszą być kontrolowane w taki sam sposób, jak inne produkty lite, ale dodatkowo należy też uwzględniać kierunek struktury powierzchni. W przypadku niektórych próbek korzystne może być stosowanie innej geometrii pomiarowej lub większej apertury pomiarowej.

Pomiar koloru i połysku przezroczystych materiałów budowlanych

Produkty, takie jak kolorowe szkła, folie i przezroczyste tworzywa sztuczne, są często używane w komercyjnych projektach budowlanych w celu uzyskania większej elegancji i atrakcyjności wizualnej. Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu, ich rozwój i przetwarzanie mogą być kontrolowane w celu maksymalizacji wizualnej jakości produktu gotowego. 

Powiązane branże i zastosowania