Pomiar koloru i wyglądu produktów z tworzyw sztucznych

Kontrola jakości i recepturowanie na potrzeby folii, arkuszy, granulatów lub części z tworzyw sztucznych

Pomiar koloru i wyglądu produktów z tworzyw sztucznych


Kontroluj kolor swoich produktów z tworzyw sztucznych, aby spełnić standardy jakości

Wygląd produktów z tworzyw sztucznych jest kluczowym kryterium jakości o niezaprzeczalnym wpływie na decyzję zakupową klienta. Wygląd wielu produktów z tworzyw sztucznych to zazwyczaj nie tylko kolor i nieprzezroczystość, ale także połysk i tekstura powierzchni. Niezależnie od tego, czy wyrób z tworzywa sztucznego jest nieprzezroczysty czy półprzezroczysty, płaski, zakrzywiony, cienki czy gruby, od nowoczesnego producenta z branży tworzyw sztucznych oczekuje się atrakcyjnych kolorów, dostarczania produktów w odpowiednim kolorze i zachowania spójności.


Oferowanie szerokiej palety kolorów lub kolorów niestandardowych w ramach specyfikacji to sprawdzony sposób na budowanie relacji w łańcuchu dostaw i rozwój firmy.


Konica Minolta jest dostawcą rozwiązań dla branży tworzyw sztucznych, który oferuje przyrządy do pomiaru kolorów, oprogramowanie do zarządzania danymi kolorów i ich dopasowywania, innowacyjne połyskomierze oraz kabiny oświetleniowe do oceny wizualnej.

Nasi eksperci mogą pomóc przy wdrożeniu procesów pomiaru i kontroli, które przyniosą korzyści Twojej firmie.

  • Poprawa jakości produktu
  • Zmniejszenie kosztów i ilości odpadów
  • Usprawnienie komunikacji z partnerami w łańcuchu dostaw, budowanie relacji opartych na współpracy i usprawnianiach


Cyfrowe dane kolorów i wyglądu mogą posłużyć do przyspieszenia procesu dostaw, znacznie zwiększając zdolność firm do reagowania na potrzeby rynku i zmniejszając ryzyko oraz koszty związane z produkcją, wysyłką oraz utrzymaniem wzorców fizycznych, a także z subiektywną oceną w procesie ustalania specyfikacji oraz uzyskiwaniem aprobaty klienta.

Pomiar koloru, stosowany podczas rozmów z klientami, uzgadniania specyfikacji z dostawcami, w laboratoriach rozwijających innowacyjne produkty z tworzyw sztucznych, w analizach porównawczych z konkurentami z branży lub w raportach dla wewnętrznych programów kontroli jakości — to wszystko pozwala budować w łańcuchu dostaw relacje oparte na jakości i spójności i uniknąć subiektywnej oceny na etapie ustalania specyfikacji i uzyskiwania aprobaty.

Firma Konica Minolta dysponuje specjalnym zespołem ekspertów odpowiedzialnym za wdrażanie, szkolenie, optymalizację i dostosowywanie systemów formułowania kolorów i cyfrowej komunikacji danych kolorów. Nasi eksperci mogą pomóc zespołom w ustanowieniu cyfrowych standardów kolorów i tolerancji różnic kolorów, które można udostępnić partnerom w łańcuchu dostaw. Możesz wykorzystać doświadczenie naszych zespołów aplikacyjnych, aby szybko ustanowić powtarzalne, najlepsze procesy pomiaru i kontroli koloru i wyglądu.

Stacjonarne spektrofotometry Konica Minolta zapewniają operatorom możliwość pomiaru wszelkich rodzajów próbek w trybie obicia i transmisji — od folii i arkuszy przez granulaty po części z tworzyw sztucznych. Dla klientów, którzy wymagają przyrządów przenośnych, dobrym wyborem będą urządzenia o ścisłej tolerancji, takie jak CM-26dG, a w przypadku tworzyw teksturowanych (na przykład w branży motoryzacyjnej), także CM-25cG.


Nasza współpraca z firmami Rhopoint Instruments i Just Normlicht GmbH (szafka oświetleniowa) zapewnia klientom dostęp do innowacyjnych rozwiązań do pomiaru połysku i szeregu rozwiązań do oceny wyglądu w kontrolowanych warunkach oświetlenia.

Korzyści

  • Innowacyjność dzięki wyjątkowemu zarządzaniu kolorami.
  • Zapewnienie wąskich tolerancji zgodnie z odpowiednimi normami
  • Dostarczanie kolorów na czas i na żądanie
  • Spełnianie potrzeb i specyfikacji klienta
  • Przyspieszenie procesów i zmniejszenie liczby korekt
  • Wzmocnienie tożsamości marki

Przyrządy

Przyrządy

Spektrofotometr stacjonarny CM-36dG

Wysokiej precyzji przyrząd stacjonarny umożliwiający pomiar koloru w trybie odbicia i w trybie transmisji. Idealnie nadaje się do szerokiej gamy produktów z tworzyw sztucznych. Urządzenie Konica Minolta jest wyposażone w czujnik połysku 60° zgodny z normą ISO 2813, który umożliwia jednoczesny pomiar koloru i połysku.

Przenośny spektrofotometr CM-26dG

Przenośny przyrząd o ścisłej tolerancji do precyzyjnego pomiaru koloru i połysku w próbkach o gładkiej lub teksturowanej fakturze. Aby zmaksymalizować wydajność i zmniejszyć liczbę błędów operatora, urządzenie zostało wyposażone w przyjazny interfejs użytkownika i kolorowy wyświetlacz oraz port przeglądarki próbek.

Spektrofotometr stacjonarny CM-5

Samodzielne urządzenie stacjonarne ze zintegrowanym dużym kolorowym wyświetlaczem i kreatorem operatora to idealne rozwiązanie do pomiarów kolorów próbek stałych, granulatów, proszków i cieczy w warunkach laboratoryjnych. Skierowany do góry port pomiarowy i duża komora badania współczynnika przepuszczalności światła ułatwiają wydajne i wielokrotne pomiary.  

Przenośny spektrofotometr CM-700d

Przenośny przyrząd z wyrównaniem pionowym, który umożliwia precyzyjne ustawienie przysłony pomiarowej i minimalny kontakt z obiektem. Pomiar z wykorzystaniem apertury o średnicy 3 mm lub 8 mm i przesyłanie danych przez Bluetooth do oprogramowania zarządzającego danymi koloru.

Kabina oświetleniowa

Kabiny oświetleniowe w różnych konfiguracjach do wizualnej oceny próbek kolorów przy użyciu klasycznych żarówek i lamp fluorescencyjnych lub oświetlenia LED i hybrydowego.

Pomiar połysku i wyglądu Rhopoint

Przyrządy testowe Rhopoint obejmują mierniki połysku, hazemetry / goniofotometry, DOI (skórka pomarańczowa), TAMS itp. do pomiaru wyglądu i połysku powierzchni gotowych produktów. 

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar za pomocą przyrządu CM-36dG

Przyrząd CM-36dG pozwala mierzyć próbki stałe i ciekłe w trybie odbicia lub transmisji, poziomo lub w pozycji odwróconej. Oferuje to dużą elastyczność dla różnych próbek, od nieprzezroczystych do półprzezroczystych i przezroczystych. Duża, otwarta komora transmisji może służyć do łatwego pomiaru próbek półprzezroczystych i przezroczystych o dowolnej wielkości.

Pomiar za pomocą przyrządu CM-26dG

Dzięki lekkiej, ergonomicznej konstrukcji, opcjonalnej technologii Bluetooth™ i kolorowemu wyświetlaczowi TFT o wysokiej rozdzielczości, seria CM-26d doskonale nadaje się do zastosowań w terenie. Zapewnia dużą elastyczność użytkowania dzięki dwóm łatwo wymiennym przysłonom pomiarowym o średnicy 8 mm (MAV) i 3 mm (SAV). Dwa ustawienia położenia obiektywu gwarantują idealną współzależność danych z obydwoma przysłonami, umożliwiając pomiar próbek wszelkich rozmiarów i kształtów.

Pomiar za pomocą przyrządu CM-5

Dzięki wyjątkowej koncepcji i szerokiej gamie specjalnych akcesoriów przyrząd CM-5 może obsługiwać niemal każdy rodzaj próbek w postaci stałej, granulatu, pasty lub cieczy. Rozmiar przysłon od 3 do 30 mm, różne szalki Petriego, różne ścieżki celi oraz duża komora transmisji zapewniają wyjątkową elastyczność.
Poszczególne konfiguracje użytkownika, a także dane wzorca i wyniki pomiarów można łatwo zapisać w pamięci USB, aby z urządzenia mogli korzystać różni operatorzy.

Pomiar części z tworzywa sztucznego

Przenośny spektrofotometr CM-26dG lub CM-700d umożliwia kontrolowanie kolorów wyrobów z tworzyw sztucznych, nawet tych z zaokrąglonymi lub nierównymi powierzchniami.

Model CM-26dG może być używany do jednoczesnego
 pomiaru danych kolorów i połysku powierzchni w celu szybkiej i identyfikowalnej kwantyfikacji wyglądu produktów.

Możliwość śledzenia i dokładnego określania, formułowania, pomiaru i kontroli jakości produktów pomaga poprawić jakość i wydajność w łańcuchach dostaw.

Pomiar produktów z teksturą powierzchni

Przenośny spektrofotometr CM-25cG umożliwia dokładny i powtarzalny pomiar koloru tworzyw sztucznych o teksturowanej powierzchni. Dzięki użyciu oświetlenia obwodowego to urządzenie przewyższa wydajnością geometrie kątowe, które są wrażliwe na małe cienie spowodowane przez teksturę, co powoduje niedokładności pomiaru.
Model CM-25cG mierzy jednocześnie wartości koloru i połysku, znacznie poprawiając wydajność podczas wykonywania pomiarów związanych ze specyfikacją lub kontrolą jakości.

Powiązane rozwiązania

Zapytaj naszych ekspertów