Pomiar koloru płynnych produktów spożywczych i napojów

Do barwników, napojów i soków, nieprzezroczystych lub półprzezroczystych

Pomiar koloru płynnych produktów spożywczych i napojów


Dokładne i przyjazne dla użytkownika systemy pomiaru koloru do kontroli jakości napojów, barwników, przypraw i innych płynów w przemyśle spożywczym.

W przypadku produkcji żywności i napojów próbki płynne stwarzają dodatkowe komplikacje. Głębia próbki wpływa na postrzegany kolor, a zmętnienie dodatkowo utrudnia ocenę wyglądu.

Firma Konica Minolta ma doświadczenie w zakresie kilkuset zastosowań związanych z barwnikami spożywczymi, piwami, winami, sokami, produktami mlecznymi itp. Nasz doświadczony zespół może pomóc w ustanowieniu systemu pomiaru kolorów, z uwzględnieniem pomiarów kontroli jakości, testów okresów trwałości lub zmian z powodu temperatury.


Cyfrowe systemy danych dotyczących kolorów mogą być stosowane do dopasowywania kolorów barwników spożywczych i składników, poprawiając zdolność producenta do spełniania wymagań klientów lub rynku albo do produkcji spójnych produktów w różnych zakładach lub regionach.


Wiele z naszych systemów jest wykorzystywanych w ramach kontroli procesów, wspierając firmy w lepszym przewidywaniu wyglądu gotowego produktu i ograniczaniu ilości odpadów oraz pomagając im w osiągnięciu większej spójności kolorów i wyglądu w zakresie gotowych produktów.

Spektrofotometry stacjonarne Konica Minolta są ‌‌szeroko stosowane w przemyśle spożywczym w zakresie specyfikacji, produkcji i kontroli jakości płynnych produktów spożywczych i napojów. Spektrofotometr stacjonarny może być używany do pomiaru koloru i zmętnienia na wszystkich etapach produkcji oraz określania wpływu każdego procesu na końcowy kolor. Nasze systemy stacjonarne można zintegrować z innymi systemami, takimi jak wieloparametrowy system Mettler Toledo, wykorzystujący komorę przepływową lub autonomiczną jednostkę ze wstępnie zdefiniowanymi wzorcami kolorów lub indeksów na potrzeby testów typu OK/NOK i przechwytywania danych. Systemy mogą być konfigurowane zgodnie z potrzebami procesu i osiągać różne stopnie złożoności.

Korzyści

  • Zmniejszenie ilości odpadów
  • Ulepszenie postrzegania jakości
  • Uproszczenie kontroli jakości
  • Generowanie danych kontroli procesu umożliwiających działanie
  • Pomiar policzalnych danych do parametrów produktów

Przyrządy

Przyrządy

Spektrofotometr stacjonarny CM-5

Spektrofotometr stacjonarny CM-5 jest idealny do pomiaru próbek płynnych lub stałych w odbiciu i w przeźroczu. Moduł CM-5 ma zarówno komorę przepuszczalności, jak i skierowany do góry port do pomiaru nieprzezroczystych próbek cieczy w szalkach Petriego.

Kolorymetr stacjonarny CR-5

Kolorymetr stacjonarny CR-5 służy do pomiaru próbek w odbiciu i w przeźroczu. Model CR-5 jest wyposażony w komorę przepuszczalności do pomiaru przezroczystych próbek w kuwetach i skierowany do góry port do pomiaru nieprzezroczystych próbek cieczy w szalkach Petriego.

Kolorymetr CR-400

Kolorymetr trójchromatyczny z otworem pomiarowym 8 mm lub 50 mm. Możliwość połączenia z szeroką gamą akcesoriów w celu zapewnienia identyfikowalnych i powtarzalnych danych dotyczących kolorów w zakresie odbicia L*a*b*.

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar przypraw

Przyprawy nieprzezroczyste, takie jak ketchup, sos barbecue czy majonez, można mierzyć za pomocą zestawu szalek Petriego i przenośnego przyrządu, np. modelu CR-400 lub częściej stosowanych modeli CM-5 lub CR-5.

Pomiar piwa/cydru itp.

Operatorzy mogą mierzyć kolor i zmętnienie napojów w celu kontroli procesu i jakości. Spektrofotometr stacjonarny CM-5 może być obsługiwany za pomocą wbudowanego wyświetlacza lub po podłączeniu do komputera w celu zapewnienia lepszego raportowania i analizy statystycznej. Model CM-5 może również współpracować z komorą przepływową, a także można go zintegrować z wieloparametrowymi systemami analizy dzięki naszej współpracy z firmą Mettler Toledo.

Pomiar soków i miąższy

Komora przepuszczalności modelu CM-5 może być używana do pomiaru soków i miąższy, co umożliwia wybór drogi optycznej kuwet wynoszących 2 mm, 10 mm lub 20 mm w zależności od charakterystyki próbki. Jeśli próbki pozostawiają osad, należy je wymieszać przed pomiarem lub w razie potrzeby.

Powiązane branże i zastosowania

Zapytaj naszych ekspertów