Pomiar koloru i połysku nieprzezroczystych, jednolitych powierzchni

Kontrola koloru i procesu obejmująca drewno, ceramikę, metale, tworzywa sztuczne i podłogi

Pomiar koloru i połysku nieprzezroczystych materiałów budowlanych


Przenośne kolorymetry, spektrofotometry stacjonarne i połyskomierze do pomiaru koloru i połysku drewna, ceramiki, metalu, tworzyw sztucznych i podłóg

Architekci, projektanci i firmy budowlane wykorzystują różnorodne materiały do rozwoju budynków i otoczenia. Niezależnie od tego, czy materiały są dobierane przede wszystkim pod kątem ich właściwości mechanicznych, czy wyglądu, estetyka często odgrywa ważną rolę. Różnica kolorów jest wyraźniej zauważalna na dużych powierzchniach. Jest to typowe zjawisko przy używaniu materiałów budowlanych, dlatego dostawcy starają się kontrolować procesy i jakość produktu, aby zapewnić wysoki poziom zadowolenia i zminimalizować ilość zwracanych materiałów.
 

Kontrola kolorów i wyglądu może pomóc firmom kontrolować procesy i zapewnić przewagę konkurencyjną dzięki lepszej spójności gotowego produktu.

 
Przyrządy pomiarowe Konica Minolta pomagają wdrażać rozwiązania kontrolne w całym procesie projektowania, tworzenia specyfikacji, opracowywania, produkcji i kontroli jakości materiałów. Wdrożenie pomiaru koloru do procesu rozwoju i produkcji zapewnia firmom możliwość kontrolowania i spójność oferty produktów. Dotyczy to drewna, ceramiki, metali, tworzyw sztucznych, produktów hybrydowych i wszelkich innych materiałów. Identyfikowalne dane kolorów mogą być używane do zmniejszenia wpływu subiektywnych opinii w procesach tworzenia specyfikacji, komunikacji i zatwierdzania produktów, budowania zaufania klientów oraz świadomości jakości produktów i usług.
 
Nasze spektrofotometry i kolorymetry są produkowane zgodnie z wymogami najwyższych standardów, co zapewnia dokładność i identyfikowalność oraz innowacyjne funkcje, takie jak wbudowany wyświetlacz i kreator obsługi. Przenośny spektrofotometr, taki jak CM-26d, zapewnia operatorom mobilność i elastyczność, a zarazem możliwość śledzenia danych i wiodącą w branży kompatybilność z innymi urządzeniami w łańcuchu dostaw.
 
Dzięki współpracy z Rhopoint Instruments oferujemy szereg zaawansowanych rozwiązań do pomiaru połysku i wyglądu, w tym urządzenia do pomiaru RSPEC, zmętnienia powierzchniowego, DOI i RIQ. Połyskomierz IQ-S o wysokiej precyzji zapewnia maksymalną dokładność i rozdzielczość we wszystkich zastosowaniach związanych z połyskiem.
 
Zespół specjalistów Konica Minolta oferuje dostęp do wiedzy pochodzącej z setek podobnych instalacji, z powodzeniem wykorzystując przyrządy pomiarowe i oprogramowanie, aby pomóc naszym klientom i ich dostawcom w podniesieniu jakości i zmniejszeniu ilości odpadów. Nasza rozbudowana sieć autoryzowanych punktów serwisowych oferuje szybkie naprawy i umożliwia identyfikowalne kalibrowanie przyrządów pomiarowych Konica Minolta przez cały rok.

Korzyści

  • Redukcja odpadów i oszczędność czasu w rozwoju i produkcji.
  • Ustalenie jednolitego koloru produktu, który można mierzyć i odtwarzać w dowolnym miejscu na świecie.
  • Poprawa postrzeganej jakości.
  • Uproszczenie kontroli jakości.
  • Poprawa jakości wymiany dostawców/klientów.

Przyrządy

Przyrządy

Kolorymetr CR-400/CR-410

Prosty, przenośny kolorymetr trójchromatyczny z dużą aperturą pomiarową do testów jakości typu pozytywny/negatywny. Model CR-400/CR-410 służy do pomiaru różnicy kolorów lub specjalnych indeksów względem próbek odniesienia.

Przenośny spektrofotometr CM-700d

Przenośny przyrząd o polu pomiarowym 3 mm i 8 mm, który dostarcza dane spektralne jendorodnych próbek. Dzięki pionowej orientacji działa dobrze nawet na powierzchniach krzywoliniowych i nierównych.

Przenośny spektrofotometr CM-26dG

Przenośny przyrząd z kolorowym wyświetlaczem i naszym najlepszym w historii interfejsem użytkownika. Wbudowane okno podglądu próbek znacznie ułatwia wyrównanie prawidłowego położenia próbek oraz powtarzalnych pomiarów.

Spektrofotometr stacjonarny CM-36dG

Uniwersalny przyrząd stacjonarny do pomiarów odbiciowych i transmisyjnych szerokiej gamy próbek. Operatorzy mogą szybko i dokładnie scharakteryzować kolor, połysk pod kątem 60 stopni, zmętnienie i nieprzezroczystość, korzystając z bezpośredniego połączenia z oprogramowaniem do obsługi danych kolorów.

Połyskomierz o zawężonej tolerancji Rhopoint IQ-S

Połyskomierz Trigloss 20/60/85° o wysokiej precyzji z innowacyjną technologią charakterystyki powierzchni do pomiarów zmętnienia, RSPEC i DOI powierzchni

Rhopoint IQ FLEX 20-S

Dzięki głowicy receptora zdalnego o niewielkich rozmiarach miernik połysku IQ idealnie nadaje się do małych i trudnych części o wysokim połysku, takich jak chromowane detale, wykończenia itp.  Mierzy dane dla połysku 20 stopni, R-Spec, DOI i RIQ, aby zapewnić dokładniejszą ocenę wykończenia powierzchni. 

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar paneli kompozytowych

Pomiary paneli kompozytowych można wykonywać przy użyciu kolorymetru CR-410 lub spektrofotometru CM-26dG w trybie pomiaru złożonego, aby uzyskać średni pomiar, ponieważ materiał jest często heterogeniczny. Ponadto model CM-26dG może również służyć do sprawdzania połysku w zakresie 60° i sprawdzania, czy wygląd odpowiada ustalonym normom. Dzięki pomiarom koloru i połysku producent może tak dostosować parametry procesu wytłaczania (temperaturę, prędkość, stężenie drewna/polimeru, stężenie pigmentu), aby uzyskać stały kolor i wygląd w całym procesie produkcyjnym.

A line of colourful decking products made from plastic

Pomiar profili stolarskich

Producenci kontrolują profile z PVC i aluminium przy użyciu kolorymetru lub częściej spektrofotometru w celu sprawdzenia, czy produkt mieści się w wymaganym zakresie tolerancji. Modele CM-700d i CR-400 są często używane do sprawdzania kolorów profili, ponieważ nawet niewielkie różnice na przylegających elementach mogą prowadzić do kosztownego odrzucenia produktu. Wdrożenie rutynowych testów pozwala producentowi szybko zidentyfikować i skorygować wszelkie różnice kolorów.

Pomiar powierzchni metalowej

Dekoracyjne wykończenie elementów metalowych, takie jak polerowanie, szczotkowanie, trawienie, niebieszczenie, czernienie i anodowanie, wymaga określonego poziomu kontroli procesu w postaci pomiarów połysku i koloru. Monitorowanie i rejestrowanie koloru pozwala nie tylko podnieść jakość produktu, ale także zapewnić pewność przy doborze elementów podczas wymiany lub naprawy, co stanowi wartość dodaną w stosunku do konkurencji. Modele CM-700d i Rhopoint IQ-S to idealny zestaw przyrządów do kontroli kolorów oraz pomiarów połysku i zmętnienia w testach korozji i śladów.

Grey metal cladding and windows on a large building
Rolled rubber flooring products of different colours

Pomiar podłóg laminowanych i gumowych

Ważne jest, aby kontrolować i tworzyć kolory z myślą o uzyskaniu spójnego wyglądu w całym procesie produkcyjnym. Spektrofotometr CM-700d i oprogramowanie do recepturowania barw Colibri® mogą pomóc zoptymalizować koszty produkcji i zmniejszyć ilość odpadów. 

Pomiar koloru materiałów do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych – dachy / ściany / podłogi / tapety

Zarządzanie kolorami ma zastosowanie w przypadku materiałów do zastosowań zewnętrznych (dachy i ściany), a materiały do zastosowań wewnętrznych (podłogi, sufity i tapety) można badać przy użyciu kolorymetru lub spektrofotometru. 

Za pomocą miernika różnicy kolorów CR-410 można ocenić kolor obiektu o dużej powierzchni (50 mmΦ), który zostanie zmierzony w jednym czasie. Ponadto za pomocą spektrofotometru CM-26dG oprócz wartości koloru można zmierzyć wartość połysku w tym samym czasie i za pomocą jednego urządzenia.

Pomiar stanu powierzchni kuchni / wanny

Połyskomierz Rhopoint IQ-S o wysokiej precyzji może być używany do oceny stopnia zmatowienia i połysku metalicznego wykończenia powierzchni próbek o wysokim połysku, takich jak emalia i stal nierdzewna, jak również charakterystyki jakości wyglądu jaskrawości obiektów odbitych na powierzchni próbki. 
Za pomocą Rhopoint IQ Flex 20-S można mierzyć kształty krzywoliniowe i drobne powierzchnie dzięki możliwości zdalnej pracy głowicy połyskomierza.

Powiązane branże i zastosowania

Zapytaj naszych ekspertów