Pomiar koloru i powierzchni wnętrz samochodowych

Specyfikacja, rozwój i testowanie materiałów wewnętrznych, w tym tworzyw sztucznych, skóry, dywanów, metalu i innych

Rozwiązania do pomiaru koloru i połysku do kontroli jakości wnętrz samochodowych


Rozwiązania rozwojowe, produkcyjne i urządzenia do weryfikacji jakości do kontroli koloru i wyglądu elementów wyposażenia wnętrza z tworzyw sztucznych, dywanów, metali i skóry

Wnętrza samochodowe zawierają różne materiały wykorzystywane w tworzeniu kabiny nowoczesnego samochodu. Zakres materiałów obejmują tworzywa sztuczne, tekstylia, metal, skórę i wiele innych. Wnętrza samochodów odgrywają ogromną rolę w budowaniu wrażenia klientów, wartości marki i jej pozycji, ponieważ materiały, z których są wykonane, mają bezpośrednią styczność z klientem oraz odpowiadają za postrzeganie jakości. Opracowanie i specyfikacja tych materiałów musi być przeprowadzana równolegle do projektowania oświetlenia wnętrza, aby łącznie stworzyć funkcjonalne środowisko, zapewnić jakość projektów i uniknąć niepożądanych interakcji między materiałami i źródłami światła. Możliwość współpracy z partnerami w ramach łańcucha dostaw przy użyciu monitorowanych danych o kolorach pozwala znacznie ograniczyć koszty, straty i czas.
 
Firma Konica Minolta i jej partner Rhopoint Instruments oferują szeroki zakres rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, mających na celu produkcję spójnych i wysokiej jakości komponentów do kabin. Pomaga to markom motoryzacyjnym poprawić postrzeganą jakość ich produktów, zapewniając wizualnie atrakcyjne środowisko wewnętrzne poprzez kontrolowanie wyglądu materiałów stosowanych we wnętrzach.

Niezależnie od tego, czy chodzi o rozwój, proces czy kontrolę jakości wewnętrznych elementów sterujących, specyfikacje kolorów i komunikację z łańcuchem dostaw, nasz zespół ekspertów może pomóc w precyzyjnym określeniu, wyprodukowaniu i komunikowaniu kolorów dzięki naszemu oprogramowaniu i rozwiązaniom do predykcji receptur koloru lub odtwarzaniu kolorów z bazy danych.
  

Cyfrowe dane dotyczące koloru i wyglądu mogą być wykorzystywane do przyspieszenia procesu dostaw, znacznie poprawiając zdolność producenta do reagowania na potrzeby rynkowe poprzez zmniejszenie kosztów i ryzyka związanego z produkcją, dystrybucją i utrzymywaniem standardów fizycznych.

  
Pomiar koloru stosowany podczas wizyty z partnerami z łańcucha dostaw, uzgadnianie specyfikacji, prace w laboratoriach rozwojowych, porównywanie z konkurentami lub raportowanie na potrzeby wewnętrznych programów kontroli jakości pomagająbudować relacje dostaw w oparciu o jakość i spójność, zmniejszając subiektywność w procesie produkcji koloru.
 
Konica Minolta ma dedykowany zespół, doświadczony w dostarczaniu cyfrowych systemów danych kolorów do globalnych łańcuchów dostaw, który pozwala organizacjom określać i udostępniać standardy kolorów partnerom dostaw w celu scentralizowania dopasowywania kolorów, kontroli jakości i zatwierdzania kolorów w ich bibliotekach. Nasze systemy są wspierane przez globalną sieć sprzedaży i wiedzy specjalistycznej oraz autoryzowane placówki serwisowe, które zapewniają utrzymanie systemów przy minimalnych przestojach.

Korzyści

  • Uzyskaj oszczędności czasu i pieniędzy dzięki cyfrowym danym o kolorze, przekazując cyfrowe standardy kolorów partnerom łańcucha dostaw bezpośrednio z biblioteki, co pozwala zmniejszyć koszty i ryzyko związane z fizycznymi standardami wzorcowymi.
  • Poprawa jakości i zmniejszenie tolerancji roboczych poprzez centralizację łańcucha dostaw kolorów i ujednolicenie dostawców pod kątem narzędzi do pomiaru kolorów o małej tolerancji.
  • Zmniejszenie ilości odrzutów i oszczędność czasu dzięki określeniu i zatwierdzeniu kolorów w cyfrowym systemie danych kolorów.

Przyrządy

Przyrządy

Przenośny spektrofotometr CM-25cG

Przenośny spektrofotometr geometryczny 45°c:0° z czujnikiem rzeczywistego połysku pod kątem 60 stopni° ceniony za dostarczanie wartości kolorów, który zapewnia doskonałą korelację z percepcją wizualną poprzez pełne wykluczenie efektów powierzchniowych połysku i/lub tekstury.

Spektrofotometr stacjonarny CM-36dG

Precyzyjny stacjonarny spektrofotometr o zawężonej tolerancji, zaprojektowany z myślą o cyfrowych danych dotyczących kolorów, wyposażony w nowe, przyjazne dla użytkownika funkcje, takie jak kamera podglądu próbki i wbudowana regulacja długości fali, zapewniające dokładność przez cały rok.

Przenośny spektrofotometr CM-26dG

Przenośny spektrofotometr o zawężonej tolerancji d:8° z czujnikiem rzeczywistego połysku pod kątem 60 stopni°, który może być używany wraz z oprogramowaniem do zarządzania urządzeniem CM-CT1 firmy Konica Minolta do konfigurowania urządzeń pomiarowych łańcucha dostaw.

Rhopoint IQ Flex-20S

Ten miernik połysku IQ idealnie nadaje się do małych powierzchni detali wnętrza, takich jak chromowane elementy wewnętrzne lub tworzywa sztuczne o wysokim połysku. Można go używać z niestandardowymi migawkami pomiarowymi w celu przyspieszenia i poprawienia prezentacji próbek oraz ich spójności.

Miernik połysku Rhopoint Novo-Gloss FLEX 60

Idealne rozwiązanie do pomiaru małych, zaokrąglonych lub trudno dostępnych powierzchni o niskim połysku. Dzięki ultralekkiej, zdalnej główce pomiarowej urządzenie ma dodatkową skalę pomiarową o rozdzielczości 10 razy większej niż standardowe mierniki połysku.
 

Połyskomierz o zawężonej tolerancji Rhopoint IQ-S

Wersja IQ o zawężonej tolerancji Trigloss 20/60/85° umożliwia zapewnienie maksymalnej dokładności i rozdzielczości we wszystkich zastosowaniach związanych z połyskiem. To nowy miernik połysku, który zapewnia również dane dotyczące Rspec, RIQ i zamglenia.

CM-700d

Przenośny przyrząd z funkcją wyrównania w pionie, który pozwala na precyzyjne ustawienie urządzeń pomiarowych. Pomiar z przysłoną o średnicy 3 mm lub 8 mm i przesyłanie danych przez Bluetooth do oprogramowania.

Just Normlicht LED Color Viewing Light 2.0

Oświetlenie LED do przeglądania ze standardowymi źródłami światła zapewniającymi kontrolowane przeglądanie, które można skonfigurować z użyciem określonych przez użytkownika źródeł światła, aby pasowały do oświetlenia efektu wizualnego, zapewniając klientom odpowiedni odbiór wizualny w połączeniu światła z częściami.

Rozwiązania do kontroli części Eines

Eines Vision Systems oferuje różnorodne rozwiązania do kontroli jakości części, takich jak drzwi, systemy przyrządów lub podsufitki dla producentów samochodów. Ich prostota i elastyczność umożliwiają dostosowanie do potrzeb klienta.

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar elementów wnętrza z tworzyw sztucznych

Producenci OEM są w stanie określić kolor dla elementów wyposażenia wnętrza z tworzyw sztucznych i przekazywać cyfrowe standardy kolorów partnerom w ramach łańcucha dostaw, którzy mogą korzystać z tego samego systemu do predykcji receptur kolorów, a następnie wykonywać pomiary kontroli jakości względem tego standardu. Dzięki określeniu standardów cyfrowych danych kolorów i pomiarowi przy użyciu przyrządów o zawężonej tolerancji firmy Konica Minolta Sensing można dodatkowo zawęzić tolerancje i skrócić czas.

45-stopniowa geometria modelu CM-25cG zapewnia operatorowi możliwość dopasowania kolorów do innych części, niezależnie od struktury powierzchni. Oświetlenie obwodowe eliminuje zależność kierunkową w celu zminimalizowania wpływu pozycji pomiarowej i obrotu, szczególnie w przypadku powierzchni matowych, teksturowanych lub strukturalnych stosowanych w elementach samochodowych wykonanych z tworzyw sztucznych.

metallic and cream coloured plastic parts in an automotive door assembly surrounded by textured cream plastic.
white colour matched interior of a car shown through the door

Pomiar skóry

Istnieje możliwość określenia koloru docelowego dla skóry tapicerskiej i przekazania go odpowiednim partnerom łańcucha dostaw. Producent może dopasować się do wymaganego koloru i użyć przenośnego spektrofotometru do pomiaru próbek produkcyjnych oraz ustalenia tolerancji roboczych i dostarczenia danych kontroli jakości do specjalnego urządzenia. 

Pomiar małych zaokrąglonych powierzchni

Przenośny spektrofotometr CM-700d jest o konstrukcji pionowej i ma małą przysłonę pomiarową, dzięki czemu idealnie nadaje się do przeprowadzania pomiarów małych i zaokrąglonych części, w przypadku których w przeciwnym razie trudno byłoby dokładnie ustawić przyrząd pomiarowy.

Istnieje również możliwość pomiaru połysku na tych małych i zaokrąglonych powierzchniach za pomocą mierników połysku Rhopoint, czyli Rhopoint Novo-Gloss FLEX 60 lub Rhopoint IQ FLEX 20-S.

Interior controls of a car with brushed metal effect and stitched red leather

Powiązane branże i zastosowania

Zapytaj naszych ekspertów