Pomiar koloru i połysku lakieru i powłok samochodowych

Kontrola jakości i formułowanie kolorów lakierów litych i lakierów z efektami wizualnymi, takich jak lakier metaliczny i perłowy

Pomiar koloru i połysku lakieru i powłok samochodowych


Kontrola jakości i formułowanie kolorów lakierów litych, metalicznych, perłowych i lakierów z efektami wizualnymi w motoryzacji

W przypadku malowania samochodów i powiązanych zastosowań kolor ma znaczenie, a jego właściwy dobór może przesądzić o sukcesie komercyjnym.


Wygląd zewnętrzny samochodu jest kluczowym kryterium jakości, które wpływa na decyzję klienta o zakupie i potwierdza jakość marki w świecie zewnętrznym. Wysokiej jakości wykończenia lakiernicze są podatne na uszkodzenia, takie jak marszczenie i zamglenie powierzchni (w mniejszym stopniu dotyczy to nowych pojazdów). Odpowiednie zarządzanie tymi wadami może mieć wpływ na wykończenie wysokiej lub niskiej jakości i ma co najmniej tak samo duże znaczenie, jak dokładność kolorystyki dla linii lakierniczej i konsumenta. Szybkość innowacji i zmieniające się trendy w segmencie motoryzacyjnym są bardziej widoczne niż w niemal każdym innym miejscu. Obecnie ponad 80% nowo produkowanych samochodów jest pokrytych lakierami z efektami wizualnymi. Innowacje i oczekiwania muszą znaleźć odzwierciedlenie zarówno na rynku OEM, jak i na rynku produktów wykończenia wtórnego, w obszarze zmian specyfikacji materiałów i dostawców.


Jednym z głównych wyzwań dla przemysłu motoryzacyjnego jest zapewnienie spójnego wygląd pojazdu a wykończenie lakieru sąsiadujących elementów karoserii było harmonijne.Przyrządy pomiarowe Konica Minolta oferują kompletne rozwiązania do analizy dokładnego odwzorowania koloru i charakterystyki wyglądu farb o wysokim połysku i efektach wizualnych w całym procesie nakładania powłok. Dzięki połączeniu danych pomiarowych kolorów i wyglądu linia lakiernicza może zoptymalizować procesy w całym obszarze produkcji, od surowca po powłokę E-Coat i powłokę C-Coat. Dzięki wdrożeniu systemów opartych na danych linia lakiernicza może skuteczniej przewidywać i wpływać na wynik końcowy, zwiększając wydajność, obniżając koszty i ostatecznie poprawiając jakość produkcji. Nasi eksperci mogą pomóc we wdrożeniu prostego systemu, który zapewnia łatwiej dostępne dane i zmniejsza subiektywność procesów kontroli jakości.

Wielokątowy spektrofotometr Konica Minolta jest zorientowany pionowo i zaprojektowany tak, aby zapewnić najlepszy możliwy kontakt powierzchniowy na małych i zaokrąglonych powierzchniach, które zwykle stanowią największe wyzwanie. Zastosowanie oświetlenia w zakresie 45 stopni i 6 kątów pomiarowych pozwala najbardziej precyzyjnie scharakteryzować efekt metaliczny. W przypadku elementów wewnętrznych z powłokami bez efektów wizualnych model CM-25cG stanowi łatwe w obsłudze, przenośne urządzenie przeznaczone do cyfrowych danych dotyczących kolorów. 

Firma Konica Minolta zawarła z Rhopoint Instruments umowę na wyłączność dystrybucji, w ramach której dostarcza swoje innowacyjne rozwiązania do pomiaru połysku i wyglądu nowej generacji dla przemysłu motoryzacyjnego. Rhopoint TAMS to przenośny system wizyjny do analizy powierzchni, który może być używany do dostarczania szczegółowych informacji o powierzchni w trybie RMAT w celu oceny charakterystyki materiałów z blachy walcowanej, części prasowanych i powłoki E-Coat. W przypadku pomiarów C-coat TAMS ocenia panele na podstawie jakości i harmonii, upraszczając dane w celu przedstawienia ich ludzkiemu obserwatorowi. Firma Rhopoint stworzyła algorytm w oparciu o obszerne badanie percepcji przeprowadzone z AUDI AG. Konica Minolta dostarcza także Rhopoint IQ-S, miernik połysku nowej generacji o zawężonych tolerancjach, dostarczający dane nie tylko dla połysku 20°, 60° i 85°, ale także dla Rspec, RIQ (jakość odbitego obrazu) i zamglenia.

Korzyści

  • Szybkie reagowanie na rygorystyczne żądania klientów.
  • Przekazywanie dokładnych specyfikacji kolorów i wyglądu w całym łańcuchu dostaw.
  • Poprawienie spójności, ustalanie realistycznych i możliwych do osiągnięcia oczekiwań, porównując własne i konkurencyjne wykończenia.
  • Zwiększenie pewności procesu powlekania, ograniczenie do minimum przeróbek i zapewnienie najwyższej jakości wykończenia.
  • Ścisłe tolerancje zgodnie z odpowiednimi normami motoryzacyjnymi.
  • Przyspieszenie procesów i ograniczenie liczby korekt.
  • Zapewnienie jakości koloru i wykończenia przy końcowym montażu.
  • Wzmocnienie tożsamości marki.

Przyrządy

Przyrządy

Rhopoint TAMS™

Przenośny system wizyjny z innowacyjnymi danymi dotyczącymi jakości i harmonii do oceny wykończenia powierzchni wszystkich paneli jako części całości. Model Rhopoint TAMS™ został opracowany w celu mierzenia nie tylko ostatecznego wykończenia, ale także powierzchni w procesie nakładania powłoki.

Rhopoint IQ FLEX 20-S

Dzięki głowicy receptora zdalnego o niewielkich rozmiarach miernik połysku IQ idealnie nadaje się do małych i trudnych części o wysokim połysku, takich jak chromowane detale, wykończenia itp.  Mierzy dane dla połysku 20 stopni, R-Spec, DOI i RIQ, aby zapewnić dokładniejszą ocenę wykończenia powierzchni. 

Połyskomierz o zawężonej tolerancji Rhopoint IQ-S

Wersja IQ o zawężonej tolerancji Trigloss 20/60/85° umożliwia zapewnienie maksymalnej dokładności i rozdzielczości we wszystkich zastosowaniach związanych z połyskiem. To nowy miernik połysku, który zapewnia również dane dotyczące Rspec, DOI i zamglenia.

Przenośny spektrofotometr CM-26dG

Przenośny spektrofotometr oferuje niezwykłą dokładność i zgodność z innymi urządzeniami, zapewniając dużą elastyczność użytkowania dzięki dwóm łatwo wymiennym aperturom pomiarowym. Dostarcza dane pomiarowe, w tym dotyczące warunków powierzchniowych (SCI) i z wyłączeniem (SCE) w jednej sekwencji pomiarowej, z bardzo dużą prędkością. Ponadto ma wbudowany czujnik połysku 60° zgodny z normą ISO 2813.

Spektrofotometr stacjonarny CM-36dG

Pierwszy w branży spektrofotometr stacjonarny do analizy koloru i połysku, wyposażony w zintegrowany, zgodny z normą ISO 2813 czujnik połysku 60°, który mierzy jednocześnie rzeczywisty kolor i połysk. Przyrząd o wysokiej precyzji i niezawodności jest w stanie mierzyć kolor w odbiciu i/lub przepuszczalność, a także idealnie nadaje się do różnych zastosowań lakierniczych.

Spektrofotometr wielokątowy CM-M6

Przenośny wielokątowy spektrofotometr przeznaczony specjalnie do pomiaru kolorów lakierów metalicznych i z efektami wizualnymi. Urządzenie wykorzystuje nowy, opatentowany dwuścieżkowy system oświetleniowy z kierowanym oświetleniem 45° i funkcją 6-kątowej obserwacji wziernikowej z dwóch stron, która umożliwia precyzyjne pomiary lakierowanych części na linii produkcyjnej w branży motoryzacyjnej.

Przenośny spektrofotometr CM-25cG

Przenośny spektrofotometr geometryczny 45°c:0° z czujnikiem rzeczywistego połysku 60° ceniony za dostarczanie wartości kolorów, który zapewnia doskonałą korelację z percepcją wizualną poprzez pełne wykluczenie efektów powierzchniowych połysku i/lub tekstury.

Kabina oświetleniowa

Zdecydowanie zaleca się stosowanie wysokiej jakości kabin oświetleniowych do analizy kolorów w celu zapewnienia zgodności wizualnej w porównaniu z danymi i ocenami przyrządu do pomiaru koloru. Kabiny oświetleniowe JUST Normlicht to gwarancja, że wizualna ocena kolorów odbywa się w sposób spójny i obiektywny, bez wpływu na stale zmieniające się naturalne lub sztuczne oświetlenie. Dostępnych jest kilka wersji dostosowanych do konkretnych potrzeb użytkownika oraz eliminujących problemy z jakością produktu i łańcuchem dostaw spowodowane niedokładnością kolorów.

SpectraMagic NX2

SpectraMagic NX2 to pakiet oprogramowania do pomiaru kolorów, który może być używany do łączenia się z urządzeniami Konica Minolta. Zapewnia rozszerzone raportowanie i analizę kolorów i różnic kolorów. Użytkownik ma pełną kontrolę nad dostosowywaniem szablonów i raportów.
 

Kabina oświetleniowa

Rozwiązania Eines Vision wykrywają wady lakiernicze, szczeliny i wypłukania, zadrapania i wgniecenia oraz sprawdza części i poprawność montażu akumulatora pojazdu. Wszystkie te funkcje dla zakładów motoryzacyjnych są oparte na najnowocześniejszej technologii w procesie ciągłego doskonalenia.
 

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar lakierów z efektami wizualnymi

Uzyskaj dokładne i stabilne wyniki analizy powierzchni zakrzywionych z powłokami metalicznymi stosowanymi w branży elementów zewnętrznych samochodów dzięki nowemu, opatentowanemu, dwuścieżkowemu systemowi oświetleniowemu. Zyskaj możliwość szybkiego i wielokrotnego pomiaru przednich i tylnych zderzaków, obudów lusterek lub klamek drzwi. Kompaktowy i lekki, pionowy model CM-M6 umożliwia łatwe pozycjonowanie, a podświetlany kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości umożliwia odczyt nawet w najsłabszych warunkach oświetleniowych.

Hatchback automobiles on an assembly-line/paint-line

Pomiar RMAT

Rhopoint TAMS™ nadaje się do pomiaru powierzchni przed i w trakcie procesu nakładania powłoki. Wykorzystanie danych dotyczących powierzchni dla surowego metalu, części prasowanej, powłoki E-Coat itp. pozwoli linii lakierniczej na lepsze przewidywanie końcowej jakości części, przetestowanie środków zaradczych i optymalizację procesów, które ostatecznie zapewnią oszczędność czasu i ograniczenie ilości odpadów.
 

Pomiar połysku, zamglenia, jaskrawości i efektu skórki pomarańczy w powłokach wewnętrznych i zewnętrznych

Połyskomierz o zawężonej tolerancji Rhopoint IQ-S umożliwia pomiar połysku lakierowanej powierzchni wewnętrznej powłoki samochodu. Połysk można kontrolować poprzez zmniejszenie ilości światła odbitego od przedniej szyby do tablicy rozdzielczej. Przyrząd Rhopoint IQ-S umożliwia pomiar zamglenia,ostrości obrazu (właściwość mapowania),efekt skórki pomarańczy i innych warunków powierzchniowych z wykorzystaniem tylko jednego urządzenia.
 

Female worker inspecting the surface finish on an automobile.

Pomiar umożliwiający porównanie do konkurencji

Zespoły programistów mogą w prosty sposób porównywać lakier konkurencji za pomocą szablonów raportów Rhopoint TAMS w celu oceny jakości wykończenia każdego panelu i ogólnej harmonii między wszystkimi panelami. 

Poznanie produktu konkurencyjnego jest ważnym krokiem w kierunku pozycjonowania produktu i marki na rynku przy jednoczesnym zachowaniu efektywnego stosunku kosztów do wydajności.

Systemy wizyjne do montażu i karoserii

Należąca do grupy Konica Minolta firma EINES produkuje systemy wizyjne do kontroli lakieru, uszczelnienia i zamglenia, które pozwalają klientom automatyzować i przyspieszać typowe zadania kontrolne na linii montażowej samochodów. EINES oferuje również rozwiązania do kontroli wyrównania i szczelin, a jej rozwiązania umożliwiają inspekcję ponad 8 milionów samochodów rocznie.

Pomiar kolorów we wnętrzu

Niezależnie od tego, czy jest to lakier, tworzywo sztuczne czy tkanina, spektrofotometr sferyczny d:8° jest najlepszym rozwiązaniem do wszelkich zastosowań związanych z kontrolą jakości wnętrza w motoryzacji. Model CM-26dG z wbudowanym czujnikiem połysku 60° zgodnym z normą ISO, ergonomiczną konstrukcją, dużym wyświetlaczem i funkcjami skupionymi na procesach, takimi jak kontrola pracy (funkcja przepływu pracy oparta na obrazie), został opracowany z myślą o kontroli jakości elementów wnętrza samochodu.

Badania i rozwój oraz kontrola jakości w branży wnętrz i elementów zewnętrznych samochodów

Konica Minolta, wraz z grupą firm Radiant Vision Systems i partnerem Rhopoint Instruments, oferuje wiodące rozwiązania technologiczne gotowe do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz kontroli jakości na linii produkcyjnej. Nasze doświadczone zespoły mogą pomóc we wdrożeniu rozwiązań pomiarowych i kontrolnych w branży produkcji elementów wewnętrznych i zewnętrznych samochodów w całym procesie projektowania, produkcji i kontroli jakości, a wszystko to przy jednoczesnej obsłudze globalnej sieci sprzedaży i wsparcia.

Powiązane branże i zastosowania

Zapytaj naszych ekspertów