Pomiar koloru żywności w formie stałej

Rozwiązania do kontroli jakości koloru ciastek, wołowiny, sera i innej żywności.

Pomiar koloru żywności w formie stałej


Pomiar koloru na potrzeby opracowywania, kontroli procesu i kontroli jakości dotyczącej produktów spożywczych

Konsument je oczami, w związku z czym poprawa spójności produktów i opracowanie ekscytujących i realistycznych kolorowych produktów pomoże producentom konkurować na półkach i poprawić postrzeganie jakości żywności na talerzu przez konsumentów. Niespójne kolory mogą negatywnie wpłynąć na postrzeganie marki i prowadzić do zwiększenia ilości odpadów.


Dane dotyczące kolorów mogą być wykorzystywane jako narzędzie kontroli procesu oraz wskaźnik smaku, świeżości lub pogorszenia właściwości wraz z upływem czasu lub zmianą temperatury.


Przyrządy pomiarowe firmy Konica Minolta są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, w pracowniach rozwojowych, w produkcji towarów, na linii produkcyjnej lub przy kontroli jakości praktycznie wszystkich produktów spożywczych w formie stałej, takich jak pieczywo, mięso, sery, makaron, ciasta itp. Nasze rozwiązania pomagają organizacjom w tworzeniu spójnych i atrakcyjnych produktów oraz generowaniu cennych danych, które pomagają zmniejszyć koszty, ograniczyć ilość odpadów i poprawić jakość produktów.

Nasze uniwersalne przyrządy stacjonarne mają wiele zalet w środowisku laboratoryjnym, ponieważ są w stanie łatwo zmierzyć większą liczbę typów próbek. Przyrządy stacjonarne mają większe otwory pomiarowe i zawierają nowe, innowacyjne funkcje, takie jak kamera do podglądu próbek, która umożliwia szybką i dokładną pracę. Nasze przenośne kolorymetry stanowią synonim pomiaru kontroli jakości, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, gdzie dane spektralne dotyczące procesu nie są wymagane na tym etapie. Miernik trójchromatyczny stanowi dokładną i identyfikowalną alternatywę dla spektrofotometru, ponieważ jest równie wytrzymały i dostarcza dane odpowiadające percepcji obserwatora. Wiele produktów spożywczych o niejednorodnym kolorze można najlepiej zmierzyć za pomocą modelu CR-410, który szybko dostarcza dane zbliżone do ludzkiej percepcji poprzez uśrednienie pomiaru z wykorzystaniem dużego otworu pomiarowego 50 mm.

W ostatnich latach możliwości automatycznej kontroli i pomiarów znacznie się poszerzyły. Dzięki firmie SPECIM należącej do grupy Konica Minolta jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom zarówno laboratoryjne, jak i produkcyjne systemy hiperspektralne, które mogą wykonywać szereg zadań dla przemysłu spożywczego, takich jak wykrywanie ciał obcych, analiza zawartości tłuszczu, sortowanie, pokrywanie dodatkami i kontrola pakowania.

Korzyści

  • Zmniejszenie ilości odpadów i odrzucanych materiałów oraz ograniczanie produkcji niezgodnej ze specyfikacją
  • Oszczędność czasu dzięki tolerancji typu OK/NOK lub stopniowaniu kolorów względem uprzednio zdefiniowanych indeksów
  • Poprawienie jakości i produkowanie bardziej spójnego i atrakcyjnego produktu zawierającego kolor przez określanie i kontrolę produkcji
  • Poprawa bezpieczeństwa poprzez sprawdzanie produktów w linii pod kątem obecności kości, drewna i innych ciał obcych
  • Uproszczenie kontroli jakości
  • Generowanie danych kontroli procesu umożliwiających działanie
  • Pomiar policzalnych danych do parametrów produktów

Przyrządy

Przyrządy

Spektrofotometr stacjonarny CM-5

Spektrofotometr stacjonarny z wbudowanym wyświetlaczem, przyjaznym dla użytkownika interfejsem i kreatorem pomiarów. Podłącz go do komputera, aby uzyskać bardziej wszechstronne i szczegółowe raporty. Idealne rozwiązanie do próbek stałych, płynnych i sypkich.

Kolorymetr stacjonarny CR-5

Kolorymetr stacjonarny z wbudowanym wyświetlaczem, przyjaznym dla użytkownika interfejsem i kreatorem pomiarów. Idealne rozwiązanie do prostego pomiaru w skali L*a*b* oraz różnicy kolorów wszystkich próbek żywności.

Kolorymetr CR-400 / CR-410

Kolorymetr trójchromatyczny z otworem pomiarowym 8 mm lub 50 mm. Możliwość połączenia z szeroką gamą akcesoriów w celu zapewnienia identyfikowalnych i powtarzalnych danych dotyczących kolorów w zakresie odbicia L*a*b*.

BC-10 Plus — miernik kontrastu na potrzeby pieczenia

Prosty ręczny kolorymetr z otworem pomiarowym 8 mm, który zapewnia dane pomiarowe i różnicę kolorów w skali BCU i L*a*b*.

CR-410T — kolorymetr do pomidorów

Dostosowana jednostka CR-410 z indeksem barw USDA do pomiaru miąższu pomidorów, pasty, sosu, soku, ketchupu itp. pozwala na proste pomiary w odniesieniu do wstępnie skonfigurowanych skali kolorów.

Rozwiązania hiperspektralne SPECIM

Firma SPECIM należąca do grupy Konica Minolta produkuje wbudowane rozwiązania do pomiaru koloru, identyfikacji ciał obcych, pomiaru zawartości wilgoci, rozłożenia dodatków itp.

Aplikacje

Aplikacje

Pomiar mięsa i ryb

Jednorodne produkty, takie jak kaczka lub kurczak, można zmierzyć za pomocą otworu 8 mm w modelu CR-400 i przysłony pomiarowej ze szkła optycznego lub akrylu, aby zapobiec przenikaniu do otworu pomiarowego. Otwór 50 mm modelu CR-410 jest bardziej odpowiedni dla produktów niejednorodnych, takich jak marmurkowana wołowina lub ryby. W razie potrzeby można użyć oprogramowania do tworzenia indeksu użytkownika, co pozwala na łatwe sortowanie lub klasyfikowanie, które jest mniej subiektywne i szybsze niż w przypadku oceny wizualnej i wykresów fizycznych kolorów.

Meat products on a packing line ready for inspection for fat content and quality control

Pomiar chleba i wypieków

Producenci chleba i pieczywa mogą używać specjalnie opracowanego modelu BC-10 Plus z otworem 8 mm do pomiaru jednostek kontrastu pieczenia (BCU) lub koloru w skali L*a*b* bezpośrednio w urządzeniu. Ten mały i łatwy w obsłudze przyrząd umożliwia użytkownikom kontrolę procesów i jakości.

Pomiar ciastek

Ciastka lub podobne produkty, takie jak wafle ryżowe o wyższych poziomach faktury powierzchni lub o niejednorodnym charakterze, można mierzyć za pomocą modelu CR-410, co pozwala na uśrednienie większych powierzchni i dostarczenie danych dotyczących kolorów, które lepiej odpowiadają percepcji wizualnej.

Brown baked goods on a production line that can be measured for baking contrast units (BCU)

Powiązane branże i zastosowania

Zapytaj naszych ekspertów